Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

EU vaatii Britanniaa hätäkokoukseen brexit-sopimusta rikkovan lain takia

5:12Näin britit jättivät EU:n – tässä töyssyistä lähtötaivalta odottavan pääministeri Johnsonin puhe"Tästä alkaa uusi ystävällismielisen yhteistyön aika EU:n kanssa." Tällaisin sanoin Boris Johnson saatteli keväällä Britannian ulos EU:sta.
Julkaistu 09.09.2020 15:35

MTV UUTISET - STT

EU vaatii Britanniaa hätäkokoukseen käsittelemään lakihanketta, jolla Britannia aikoo irtautua jo neuvotellusta erosopimuksesta.

Komissaari Maros Sefcovic sanoi, että kokous tulee kutsua koolle niin pian kuin mahdollista, jotta Britannia voi selventää aikeitaan ja vastata EU:n vakavaan huoleen lakihankkeesta.

Britannian hallitus julkisti lain tänään. Britannia on myöntänyt, että lain säätäminen rikkoo kansainvälistä oikeutta. Laki puuttuisi Pohjois-Irlannin asemaan. Erosopimuksessa pyrittiin turvaamaan se, että Pohjois-Irlannin ja Irlannin raja pysyy avoimena.

EU-komission puheenjohtaja Ursula von der Leyen sanoi olevansa hyvin huolissaan Britannian hallituksen aikeista rikkoa erosopimusta.

– Tämä on kansainvälisen oikeuden vastaista ja horjuttaa luottamusta, von der Leyen sanoi Twitterissä.

Lue myös: Britannia myöntää aikovansa rikkoa kansainvälistä oikeutta "täsmällisellä ja rajatulla tavalla"

Lisää aiheesta:

EU ja Britannia löysivät yhteisymmärryksen erosopimuksen toimeenpanosta – kauppasopimuksen kohtalo edelleen täysin aukiCharles Michel jyrähti: EU varoittaa Britanniaa luistamasta brexit-sopimuksestaEU ja Britannia tänään hätäkokoukseen Britannian lakihankkeen vuoksiIrlannin pääministeri: Britannia ei ole antanut EU:lle mitään uusia ehdotuksia rajaongelman ratkaisemiseksi – "Ilman backstopia ei voi olla sopimusta"May suuntaa jälleen tapaamaan EU:n johtoa – tavoitteena neuvotella uusiksi brexit-sopimusta Irlannin rajan osaltaNyt Irlantikin tympääntyi naapurimaansa venyneestä EU-erosta – "Kyllä, turhautumista on"
BrexitIso-BritanniaEUUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Brexit
  • 19.5.19:44
    EU

    EU ja Britannia hakevat uutta alkua brexitin jälkeen – solmivat sopimuksen

  • 18.5.17:20
    Iso-Britannia

    EU:n jättänyt Britannia hakee nyt tiiviimpiä suhteita unionin jäsenmaihin

  • 05.09.202416:02
    Ranska

    Macron nimitti entisen brexit-neuvottelijan Ranskan uudeksi pääministeriksi

  • 28.08.202417:16
    Iso-Britannia

    Britannian tuore pääministeri Keir Starmer lupaa palauttaa suhteet EU:hun – "Ei tarkoita Brexitin perumista"

  • 24.07.202407:15
    Iso-Britannia

    MTV Lontoossa: Vientiyritykset kaikonneet, bruttokansantuote laskee – EU-ero kaduttaa brittejä, mutta paluusta ei puhuta