Etelämantereen jäätiköissä yllättävä poikkeus – Suomi testaa tutkimusmenetelmiä Lapissa

Antero ja drooni 11.3.2025
Antero Kukko aiemmalla tutkimusmatkalla Etelämantereella. Kuva: Antero Kukko / FINNARP
Julkaistu 11.03.2025 23:17
Toimittajan kuva

Johanna Pakarinen

johanna.pakarinen@mtv.fi

Samaan aikaan kun Etelämantereen jäätiköt sulavat, Suomen tutkimusaseman alueella jään paksuus on yllättäen kasvanut, kertoo Maanmittauslaitos tiedotteessaan.

Pitkäaikaisten mittausten perusteella Etelämantereen reuna-alueiden jäämassa vähenee, mutta Kuningatar Maudin Maalla, jossa myös Suomen tutkimusasema Aboa sijaitsee, jään määrä on kasvanut useita metrejä. Mahdollisena selityksenä pidetään lumisateiden lisääntymistä lämpenevässä ilmastossa, mutta ilmiön ymmärtämiseksi tarvitaan lisää tutkimustietoa.  

– Jäämassan merkittävä lisääntyminen poikkeaa täysin Etelämantereen muiden reuna-alueiden kehityksestä, joten sen taustalla olevin syiden ymmärtäminen on todella tärkeää, sanoo Ilmatieteen laitoksen tutkimusprofessori Aku Riihelä.

Tutkijat valmistautuvat Etelämantereen haasteisiin testaamalla menetelmiä Suomen Lapissa, jossa muun muassa laserkeilataan lunta drooneilla. Tavoitteena on tarkentaa tietoa lumen ja jään muutoksista sekä varautua äärimmäisiin sääolosuhteisiin.

– Meille suomalaisille haastavatkin säät ovat onneksi tuttuja ja aiemmat kokemukset auttavat valmistautumisessa, sanoo tutkimusprofessori Antero Kukko Maanmittauslaitoksesta.

Mannerjäätiköiden muutokset vaikuttavat myös Suomeen. Sulava jää nostaa merenpintaa ja vaikuttaa merivirtoihin, mutta toistaiseksi maan kohoaminen on Suomessa kompensoinut merenpinnan nousua.

Tuoreimmat aiheesta

Tiede