Etelä-Korea näkee tarpeelliseksi perustaa ryhmän tarkkailemaan Pohjois-Korean joukkoja. Tavoitteena on myös päästä kuulustelemaan mahdollisesti vangittavia pohjoiskorealaissotilaita.
Etelä-Korea aikoo lähettää henkilöstöä Ukrainaan tarkkailemaan Pohjois-Korean joukkoja. Yhdysvaltalainen ajatushautomo ISW kertoo Etelä-Koreassa tehdyistä suunnitelmista, joita on tihkunut julkisuuteen.
Mediatietojen mukaan Etelä-Korean presidentinkanslian virkamies on sanonut, että maalla on perusteltu tarve analysoida pohjoiskorealaisten sotilaallista toimintaa Ukrainan sodassa. Maa näkee tarpeelliseksi perustaa ryhmän tarkkailemaan Pohjois-Korean joukkoja ja taistelutilannetta, sanomalehti Hankyoreh raportoi virkamiehen sanoneen.
Etelä-Korean uutistoimiston Yonhapin haastatteleman hallituslähteen mukaan ryhmä koottaisiin todennäköisesti tiedusteluyksiköistä.
Lue myös: Pohjois-Korea otti ydinaseharppauksen uudella jättiohjuksellaan – tämä laukaisusta tiedetään
Poikkeuksellinen tieto tavoitteena
Koottava ryhmä tavoittelisi poikkeuksellista tietoa vihollisestaan. Sen tavoitteena olisi päästä selville pohjoiskorealaisten taktiikoista, taistelukyvyistä ja jopa päästä kuulustelemaan Ukrainan mahdollisesti vangiksi saamia pohjoiskorealaisia, kertoo ISW.

