Lewis Hamilton kritisoi hiljattain Espanjan härkätaistelukulttuuria rajuin sanoin. Nyt espanjalaiset ovat antaneet brittikuljettajalle samalla mitalla takaisin.
Hamilton kritisoi Instagram-tilillään Espanjan härkätaistelukulttuuria kuvottavaksi. Hän vaati myös Espanjan opetusviranomaisia puuttumaan härkätaistelukoulujen opetukseen.
Espanjan perinteisiin kohdistunutta rajusanaista kritiikkiä ei otettu Espanjassa jalomielisesti vastaan. Monet tahot antoivatkin Hamiltonin kuulla kunniansa.
– Herra Hamilton ei pidä härkätaisteluista. Mitä sitten? Ennen kuin kritisoit toisten kulttuuria, sinun pitäisi vähintään ottaa hieman selvää, mistä edes puhut, kuuluisa härkätaistelija Cayetano Rivera sanoo Grandpx.newsin mukaan.
LUE MYÖS: F1-tähti Max Verstappen räväytti autokaupoilla – osti itselleen 1,6 miljoonan euron öky-Ferrarin
Myös Riveran veli Francisco antoi oman mielipiteensä Hamiltonin kritiikistä.

