Erotuomaripomo: Kolehmaisen taklaus ei ollut törkeä

Janne Kolehmainen, HPK
Janne Kolehmainen, HPKCopyright SM-liiga 2008
Julkaistu 24.02.2009 10:53(Päivitetty 24.02.2009 10:56)

Veli-Matti Savinaisen pahaan loukkaantumiseen johtanut taklaus on noussut viime päivinä jääkiekon SM-liigan kuumimmaksi puheenaiheeksi.

Savinaisen sairaalakuntoon lauantaina telonut HPK:n Janne Kolehmainen sai maanantaina SM-liigalta yhden ottelun pelikiellon. Ässien päävalmentaja Alpo Suhonen piti rangaistusta häpeällisen lievänä.

SM-liigan erotuomarijohtaja Arto I. Järvelä antaa kuitenkin hyväksyntänsä liigan kurinpitäjän päätökselle.

- Videon kuvakulmasta on vaikea sanoa, mikä osuu ja missä vaiheessa. Sehän on selvää, että jokin kasvoihin osuu. Eivät vammat ole itsestään syntyneet, mutta mielestäni Kolehmaisen kädet pysyvät alhaalla, Järvelä sanoi Iltalehdelle.

Aivoruhjeen saanut Savolainen pääsi maanantaina sairaalasta kotiin, mutta hänen kautensa lienee ohi.

Lue myös:
Suhonen haukkui SM-liigan johdon
SM-liiga viljeli pelikieltoja
Ässät teki tutkintapyynnön SM-liigaan (22.2.)
Ulosajettu Suhonen: Harrastelijamaista tuomaritoimintaa! (21.2.)
HPK löylytti Ässiä tulikuumassa kohtaamisessa (21.2.)

(MTV3)

Tuoreimmat aiheesta

HPK