Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Erdoganin ja Putinin kanssa keskustellut Macron vaati pysyvää tulitaukoa Syyrian Idlibiin

Taisteluja Pohjois-Syyriasta paennut nainen lapioi lunta leirillä lähellä Turkin rajaa.
Taisteluja Pohjois-Syyriasta paennut nainen lapioi lunta leirillä lähellä Turkin rajaa. AFP / Lehtikuva
Julkaistu 01.03.2020 08:17

MTV UUTISET - STT - AFP

Ranskan presidentti Emmanuel Macron on vaatinut Turkkia ja Venäjää saamaan aikaiseksi pysyvän tulitauon Syyrian Idlibin maakuntaan.

Elysee-palatsin mukaan Emmanuel Macron keskusteli asiasta puhelimessa sekä Turkin presidentin Recep Tayyip Erdoganin että Venäjän presidentin Vladimir Putinin kanssa.

Elysee-palatsin julkaiseman lausunnon mukaan Macron myös esitti virkaveljilleen syvän huolensa Idlibin humanitaarisesta tilanteesta sekä varoitti terroristiryhmien levittäytymisen riskistä.

Macron sekä Saksan liittokansleri Angela Merkel ovat vaatineet huippukokousta Erdoganin ja Putinin kanssa Syyrian kriisin ratkaisemiseksi.

12:37Miljoona pakolaista, joista puolet on lapsia – Syyriassa vieraillut Päivi kertoo siviilien hädästä Syyrian Idlibissä

12:37Miljoona pakolaista, joista puolet on lapsia – Syyriassa vieraillut Päivi kertoo siviilien hädästä Syyrian Idlibissä.


Lisää aiheesta:

Turkin presidentti varoittaa: Hyökkäykset Syyriassa jatkuvat, jos kurdit eivät vetäydy – tulitauko päättyy illallaPahasti rakoillut tulitauko Pohjois-Syyriassa päättyy – Turkin ja Venäjän presidentit tapaavat Sotshissa, pääaiheena Turkin sotatoimetMacron vaati Turkkia lopettamaan hyökkäyksensä: Uhkana äärijärjestö Isisin voimistuminenTurkin presidentti Erdogan isännöi Putinin ja Ruhanin Syyria-tapaamista Turkin presidentti Erdogan syytti Syyriaa Venäjä-yhteistyön pilaamisesta Macron, Merkel ja Putin aikovat keskustella tänään – käsittelyssä Syyrian tulitauko
TurkkiVenäjäTurkin hyökkäys SyyriaanSyyriaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Turkki
  • 29.10.14:36
    Järjestäytynyt rikollisuus

    Rikollispomo "Mansikan" vaatimuksille tyrmäys hovioikeudessa

  • 23.10.14:28
    KRP

    Rosvopomo "Mansikan" nimissä valitus vangitsemisesta ja pyyntö tutkia poliisin toimet: "Minulla ei ole ollut mitään mahdollisuutta puolustautua"

  • 16.10.09:37
    Raitiovaunut

    Varoittava video: Nainen oli kävellä kuulokkeet korvissa suoraan raitiovaunun alle

  • 14.10.16:55
    KRP

    Saako Suomi rikollispomo ”Mansikan” Turkista tuomiolle, vaikka Ruotsikaan ei saa?

  • 14.10.06:08
    Israelin ja Hamasin sota

    Valkoinen talo julkaisi "Trumpin rauhansopimuksen" – MTV Uutiset paikalla Israelissa