Eräopas kuvasi videolle viime kesänä kauniin hetken, kun karhuemo köllähti metsässä selälleen ja aloitti pentujensa ruokinnan.
Ruhtinansalmella sijaitsevalla Martinselkosen Eräkeskuksella on pitkät perinteet karhujen ruokinnasta, jo 25 vuotta.
Eräkeskuksen eräopas Riina Milton-Määttä kertoi MTV Uutisille, että karhut ovat villikarhuja. Ne käyttäytyvät haaskapaikan ulkopuolella eri tavalla, mutta siinä ne ovat hyvin luottavaisin mielin.
Heillä on ruokintapaikan lähettyvillä kopit, joista asiakkaat voivat ihailla karhujen toimintaa.
Ruokintapaikalla vierailevat karhut ovat tulleet henkilökunnalle tutuiksi vuosien varrella. He ovat antaneet tutuille karhuille myös nimet.
– Muutama karhu on käynyt siinä ihan alkuvuosista lähtien.
Ruokintapaikalla käy monia emokarhuja poikasten kanssa. Paikka on karhuille merkittävä, sillä ne ovat kokeneet siinä monia elämän suuria vaiheita.
– Moni pentu on saanut alkunsa tällä ruokintapaikalla. Äiti tuo tänne pentunsa syömään ja sitten, kun pennut ovat aikuisia, niin ne tuovat taas omat pentunsa tänne, kertoo Milton-Määttä.
Harvinainen näky
Luottamus on mahdollistanut monia unohtumattomia kokemuksia, joita karhut ovat tarjonneet ruokintapaikalla.
