Michael Schumacher lopetti F1-uransa ensimmäisen kerran kauden 2006 päätteeksi, mutta palasi vielä Mercedekselle vuosiksi 2010–2012. Monet pitivät Schumacherin paluuta virheenä, joka osaltaan himmensi saksalaislegendan perintöä. Ferrarilla työskentelevä entinen Mercedes-insinööri Jock Clear katsoo asiaa nykyään hieman eri vinkkelistä.
LUE MYÖS: Ex-kuski puhuu Valtteri Bottaksen puolesta – uskoo, että George Russell joutuisi alistumaan Mercedeksellä
Schumacher hävisi kaikilla kolmella Mercedes-kaudella tallikaverilleen Nico Rosbergille, joka vei vuosien 2010–2012 yhteispisteet nimiinsä 324–197.
Clearin mukaan Schumacherin suoritus Rosbergia vastaan on alkanut näyttää vuosien saatossa yhä paremmalta, varsinkin kun Rosberg kruunattiin Lewis Hamiltonia vastaan maailmanmestariksi vuonna 2016.
– Tiedämme nyt, miten nopea Rosberg oli, mutta kun hän silloin saapui Williamsilta, kaikki ajattelivat, että hän on ihan hyvä mutta ei mahtava, Clear sanoi Beyond the Grid -podcastin tuoreessa jaksossa Racingnews365-sivuston mukaan.


