Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Englannista löytyi kahlittu luuranko – tutkijat uskovat sen olevan todiste roomalaisten harjoittamasta orjuudesta

Kuvituskuva.
Kuvituskuva./All Over Press
Julkaistu 07.06.2021 23:06
Toimittajan kuva
Jouko Luhtala

jouko.luhtala@mtv.fi

Antiikin Rooman Britannian provinssin alueelta on löydetty kahlittu miesluuranko, jota pidetään todisteena roomalaisten saarella harjoittamasta orjuudesta, uutisoi The Guardian.

Nilkoista raudalla kahlittu luuranko löydettiin 600 asukkaan Great Castertonin kylästä Itä-Midlandsista, Englannista. Radiohiiliajoituksen mukaan miehen ruumis on noin vuosien 226–427 väliseltä ajalta. Antiikin Rooman Britannian provinssi kattoi suurinpiirtein nykyisen Englannin ja Walesin alueen. Rooma hallitsi alueita vuosien 43 ja 410 välillä.

Roomalaisten Britannian provinssissa harjoittama orjuus ei sinällään ole uutinen, mutta selkeät arkeologiset todisteet ovat olleet kortilla.

– Meillä on merkittävä mahdollisuus tutkia sellaista ruumista, joka hyvin mahdollisesti kuului orjalle, Museum of London Archaeologyn Michael Marshall kertoo The Guardianille.

Nyt tehty löytö on ensimmäinen laatuaan Rooman Britanniassa.

– Kyse voi olla henkilöstä, joka vihastutti muita. Niin ikään on mahdollista, että hänet haudanneet ihmiset olivat tyranneja. Emme voi saada selville moraalisia näkökulmia, Marshall muistuttaa.

Tutkijat ovat pohtineet myös, oltaisiinko kahleet voitu lisätä miehen kuoleman jälkeen. Näin kuollut henkilö oltaisiin voitu häpäistä tai merkitä rikolliseksi kuoleman jälkeistä elämää silmälläpitäen.

Kahlittuina löytyneet ruumiit ovat yleensä olleet luonnonkatastrofien uhreja. Great Castertonin kylästä löytynyt ruumis oli kuitenkin tutkijoiden mukaan haudattu. Kahlittu luuranko löytyi vain 60 metrin päässä roomalaisten hautausmaasta.

Muinaisten luiden tutkijan mukaan ruumis kuului arviolta 26–35-vuotiaalle miehelle, jonka elämä oli fyysisesti raskas.

Lue myös: Melkoinen löytö! Jo pronssiajalla käytettiin huumeita – 3500 vuotta vanhasta astiasta löytyi opiaattijälkiä

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Britanniasta löytyi leijonan kaluamat gladiaattorin jäänteetKiitoradan päästä löytyi mysteerihautausmaaBritanniasta löytyi muinaisen Rooman aikainen aarreItalialaisesta hautaholvista löytyi kokaiinimuumioitaUusi löytö paljastaa Pompejin tuhoon tuomittujen asukkaiden tuskanArkeologit löysivät ikivanhan kivipeniksen – käyttötarkoitus voi yllättää
Iso-BritanniaHistoriaIhmisoikeudetUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Iso-Britannia
  • Eilen16:15
    Rattiraivo

    Syyttäjä: Mies ajoi väkijoukkoon Liverpoolin mestaruusparaatissa, koska halusi päästä kohteeseensa – 134 loukkaantui, joukossa vauva

  • Eilen14:27
    Venäjä

    Britannian tiedustelupäällikkö: "Etulinja on kaikkialla"

  • 11.12.18:25
    Influenssa

    Leviääkö maailmalla superinfluenssa? Britanniassa varoitetaan "pahimmasta mahdollisesta skenaariosta"

  • 11.12.08:11
    Ukrainan sota

    Venäjän uhka Euroopalle on "täysin selvä", sanoo Britannian suurlähettiläs MTV:lle

  • 11.12.05:50
    Ukrainan sota

    Halukkaiden koalitio kokoontuu tänään