Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pian ei enää pärise: Energiajuomia esitetään kokonaan kiellettäväksi alle 15-vuotiailta – korkein riski haitoille on kahvia juovilla 13–15-vuotiailla

1:53Energiajuomat halutaan kieltää alle 15-vuotiailtaEnergiajuomat halutaan kieltää alle 15-vuotiailta.
Julkaistu 19.12.2018 13:04(Päivitetty 19.12.2018 13:18)
Toimittajan kuva
Jukka Auramies

jukka.auramies@mtv.fi

Auramies

Ministerit esittävät energiajuomien myynnin kieltämistä alle 15-vuotiaille. Esityksen tekevät maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä (kesk.) sekä peruspalveluministeri Annika Saarikko (kesk.).

Nyt energiajuomien myyntiä alle 15-vuotiaille rajoitetaan vain Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen sekä valtion ravitsemisneuvottelukunnan suosituksella, jota kaupat saavat halutessaan noudattaa.

Ministerit kertoivat jo syyskuussa pohtivansa keinoja energiajuomien käytön rajoittamiseksi. Tänään ministereille luovutettiin Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) katsaus energiajuomien ja niitä vastaavien tuotteiden vaikutuksista lasten terveyteen ja hyvinvointiin.

– Selvitys osoittaa, että energiajuomien jatkuva, runsas käyttö aiheuttaa kofeiiniriippuvuutta ja siedättää lapsia ja nuoria kofeiinille. Haitat kertautuvat, kun kerta-annokset ovat suuria. Yhdessä pienessä tölkissä energiajuomaa on saman verran kofeiinia kuin 2 desissä suodatinkahvia. Sokeria on paloiksi muutettuna peräti 14 palan verran. Siksi ei ole yhdentekevää, miten hyvin onnistumme hillitsemään huolestuttavan runsasta energiajuomien käyttöä nuorilla, ministeri Saarikko kommentoi.

Saarikon mukaan korkein riski energiajuomien haittavaikutuksille onkin 13–15-vuotiailla, jotka juovat myös vähän kahvia.

"Seuraavan hallituksen ohjelmaan"

Useissa kaupoissa energiajuomia ei ole suosituksen mukaan lähtökohtaisesti myyty alle 15-vuotiaille, mutta virallisesti myymistä ei ole kielletty. Haitallisten terveysvaikutusten vuoksi energiajuomien pakkauksissa on myös täytynyt löytyä varoitusmerkintä siitä, ettei tuote sovi lapsille.

Myös muutamissa muissa EU-maissa ajetaan energiajuomien myyntikieltoa alle 15-vuotiaille.

– Uusia toimia energiajuomien käytön vähentämiseksi tarvitaan. Siksi esitämmekin, että ensisijaisesti energiajuomien myyminen alla 15-vuotiaille pitää kieltää lainsäädännöllisin keinoin. Myyntikielto on kirjattava seuraavan hallituksen ohjelmaan, ministeri Leppä toteaa ministeriön tiedotteessa.

Monimutkaisempi valmistelu edessä – lain sijaan muitakin vaihtoehtoja

Asia ei ole hoidettavissa kuitenkaan näin yksinkertaisesti. Lapset ja nuoret saavat nimittäin kofeiinia myös muista tuotteista, mikä vaikeuttaa uuden lainsäädännön laatimista. Ministerien mukaan myös lakiin kirjattavaa ikärajaa on mietittävä huolellisesti.

Yhtenä mahdollisuutena tuotteiden houkuttelemisen vähentämiseksi on korottaa energiajuomien valmisteveroa Unkarin tapaan.

– Vaihtoehto lainsäädännölle olisi myös, että energiajuomia myyvät kauppa- ja kioskiketjut sitoutuvat toteuttamaan muutoksen vapaaehtoisesti. Jo nyt osa kaupoista toteuttaa periaatetta, mutta käytäntö pitää saada leviämään koko Suomeen. Tällöin asiaa ei ole tarvetta kirjata lakiin, ja muutos voidaan toteuttaa nopeammin kuin lainsäädäntöteitse. Järjestämme pyöreän pöydän keskustelun aiheesta ensi vuoden alussa, Leppä toteaa.

Lisää aiheesta:

Energiajuomia myydään pikkulapsillekin – Normalin maajohtaja: "Suositus ei ole myyntikielto"Norja kielsi energiajuomat alle 16-vuotiailta – Suomessa kiellon pelätään "avaavan matopurkin"Energiajuomat K16: Norjalta jämäkkä linjausLidlin kassa myi energiajuomia pikkulapsille, asiakas tyrmistyi – näin kauppaketjut kommentoivatEnergiajuomavalmistajalta kritiikkiä suunnitellusta ikärajasta – "Ruvettaisiinko kahviloissa kysymään teini-ikäisiltä papereita?"Voiko energiajuomat kieltää lailla alle 15-vuotiailta – THL selvittää haitat lasten terveydelle
NuoretJuomatSipilän hallitusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Nuoret
  • 06:29
    Ruoka

    Helsinkiläisnuorten ostama lounasruoka voi pöyristyttää

  • 16.11.19:02
    Kela

    Miksi lapsilisän maksu loppuu jo 17-vuotiaana? Kela vastaa

  • 12.11.10:20
    Verot

    Suomen kovatuloisimmat nuoret: Fiilismies ja Ehrnrooth

  • 10.11.18:51
    Raiskaus

    HS: 15-vuotias poika raiskasi ikätoverinsa lastensuojelulaitoksessa

  • 6.11.13:36
    Huumeet

    Nuorten opioidien käyttö yleistyy – Hus käynnistää korvaushoidon