Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Emilia Kankaan jääräpäisyys pelasti – ilon kyyneleet ryöpsähtivät vielä stadionin uumenissa: "Todella, todella iso juttu"

1:27Emilia Kangas työnsi itsensä kuulan EM-finaaliin: "On tässä itkuskeltu jo"Emilia Kangas työnsi itsensä kuulan EM-finaaliin: "On tässä itkuskeltu jo"IMAGO/Chai v.d. Laage/ All Over Press
Julkaistu 07.06.2024 12:28
Toimittajan kuva
Eren Gürler, Rooma

eren.gurler@mtv.fi

@ErenGee

Kuulantyöntäjä Emilia Kangas herkistyi vielä parin tv-haastattelun jälkeen, kun mietti omaa karsintaansa. Suomalaistyöntäjän jääräpäisyys takasi sen, että kuulakolmikko pääsi valmistautumaan karsintaan normaalisti.

– Tämä on mulle todella, todella iso juttu, Kangas sanoo ääni väristen.

Jännitys nosti tunteet pintaan, mikä purkautui ilon kyynelinä.

– Se meni niin tiukalle. Olin ihan varma, ettei tuo tulos riitä. Ja sitten kuulin, että olin kahdestoista. Siinä vaiheessa sanoin, että työntäjiä on vielä, että ei tule riittämään. Sitten kun se riittikin, oli se mulle todella iso paikka.

LUE MYÖS: Suomalaisia uhkasi painajainen EM-kisoissa – Lotta Harala yllätti: "Sytyn tuollaisista"

Kangas pääsi finaaliin viimeisenä eli kahdentenatoista. Tulos 17,02 riitti tällä kertaa.

– En olisi odottanut , että tuolla kisataan finaalissa, mutta näillä mennään, Kangas sanoi iloisesti kyynelten lomassa.

Rooman liikenne on aiheuttanut urheilijoille päänvaivaa, sillä matka hotellilta stadionille on kestänyt puolesta tunnista jopa puoleentoista tuntiin. Kangas ei halunnut ottaa mitään riskejä, kun stadionille tuloa suunniteltiin.

– Minä olin meistä se jäärä joka sanoi, että mennään sillä aikaisemmalla (bussilla). Onneksi mentiin. Kaikki kiittivät minua ja onneksi ei ollut niin kiire, Kangas kertaa.

Aikainen bussi merkitsi aikaista herätystä. Myöhempi lähtö olisi voinut johtaa todelliseen katastrofiin. Nyt koko suomalaiskolmikko oli paikalla hyvissä ajoin. Eveliina Rouvali ja Senja Mäkitörmä joutuivat kuitenkin pettymään, eikä heillä ole asiaa loppukilpailuun.

– Aikainen aamu on ollut, 5.45 on herätty. Bussiaikataulusählinkiä oli, ja osa joutui tulemaan vähän myöhemmin verkkaamaan ja melkein suoraan callingiin. Sillä oli minulle todella iso vaikutus, Kangas kertoo.

– Meidän bussikyyti kesti vain puoli tuntia. Seuraava bussi tuli stadionille tunnin ja vartin.

Kuulantyönnön finaali on ohjelmassa jo tänään illalla. Kangas lähtee parantamaan ennätystään, joka on 17,60. 

– Toivon, että työntäisin oman ennätykseni täällä. Vähimmäistavoite on finaalissa, että työntäisin pidemmälle kuin tänä aamuna. Sitä kohti.

Kankaan suoritus on merkittävä, sillä edellisen kerran suomalainen  on ollut kuulantyönnön arvokisafinaalissa vuonna 2007, kun Robert Häggblom ja Conny Karlsson työnsivät loppukilpailussa EM-halleissa 2007.

Lisää aiheesta:

Vihdoin suomalaisonnistuminen! Historiaa tehnyt juoksija riemuitsi: "Tuntuu unelmalta"Näin juoksukomeetta Ilona Monosen SE-syntyi: "En minä ylimääräisiä metrejä tullut kiertämään"Wilma Murto listasi seiväsfinaalin mitalikolmikon – heitti leikkisän piikin olympiavoittajalleHopeasankari Kristiina Mäkelä ei häkeltynyt kilpakumppanin huimasta tempusta – "Jollain olisi voinut tulla pala kurkkuun"Wilma Murto selvitti upeasti dramaattisen seiväskarsinnan – ”Pitkä tauko, karsea keli ja vieressä loukkaannutaan”MM-kisajärjestäjät saivat täyslaidallisen suomalaisjuoksijalta – "Olisi voinut käydä todella huonosti"
EM-yleisurheiluYleisurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

EM-yleisurheilu
  • 8.8.17:00
    Yleisurheilu

    Kaksi EM-mitalia Suomeen! Moukarilupaukset säväyttivät kotiyleisön edessä

  • 31.7.14:06
    Yleisurheilu

    Suomen EM-isännyysprojekti nytkähti eteenpäin

  • 18.7.20:36
    Yleisurheilu

    EM-pronssia! Kasperi Vehmaa avasi Suomen mitalitilin

  • 18.7.18:38
    Yleisurheilu

    Suomen ennätys! 20-vuotias Antti Sainio säväytti EM-kisoissa – yksin uudelle sekuntiluvulle

  • 25.6.11:01
    Yleisurheilu

    Nooralotta Neziriltä yllätysveto