Edesmenneen näyttelijä Elizabeth Taylorin upeat korut, vaatteet ja asusteet ovat kiertäneet näyttelyssä ympäri maailman. Nyt kokonaisarviolta lähemmäs 115 miljoonan arvoisten tuotteiden huutokauppa alkoi.
Fanit ja fashionistat pääsivät ihailemaan legendaarisen, edesmenneen elokuvatähti Elizabeth Taylorin omaisuutta – kuten upeita koruja, vaatteita asusteita – Christie's-huutokaupassa New Yorkissa. Ja ne, kenellä sattui olemaan vähintään miljoona takataskussaan, pystyivät huutamaan omaisuutta itselleen huutokaupan kotisivujen kautta.
Näyttelyssä oli esimerkiksi värikkäitä couture-asuja, joita Taylor käytti ollessaan naimisissa Richard Burtonin kanssa sekä rubiinein ja timantein koristeltuja Cartier-koruja, jotka hän sai kolmannelta aviomieheltään Mike Toddilta. The Collection of Elizabeth Taylor kertoo intohimoisen tarinan niin seitsemän eri aviomiehen kuin lähes viiden vuosikymmenen ajalta.
Kokoelman kokonaisarvioksi on annettu lähemmäs 115 miljoonaa euroa ja se on ollut jo näytillä niin Iso-Britanniassa, Moskovassa, Los Angelesissa, Dubaissa, Genevessä, Pariisissa ja Hong Kongissa – yhteensä kolmen kuukauden ajan, ennen lopussa pidettyä huutokauppaa.
Yksi arvokkaimmista koruista on Taylorin timanttisormus, jonka hän sai Burtonilta vuonna 1968. Se on noin 1,9–2,7 miljoonan euron arvoinen. Christie'siltä tiedettiin kertoa, että ainoat kerrat kun Taylor otti sormuksen pois sormestaan, olivat ne, kun hän antoi ystäviensä sovittaa sitä.
Yhdessä kaulakorussa oli valtava 1600-luvulta peräisin oleva helmi, jota Euroopan kuninkaallisetkin ovat pitäneet yllään. -nimellä tunnettu helmi on todennäköisesti yksi maailman tärkeimpiä helmiä. Sen omistajiin on kuulunut aikoinaan esimerkiksi Englannin kuningatar . Se myytiin huutokaupassa noin 8,5 miljoonan euron hintaan.
