Keskustelumuotoisessa puhetilaisuudessa Obama avasi ajatuksiaan maailman ongelmiin ja niiden ratkaisemiseksi. Kasasimme neljä teemaa, jotka Obaman puheista jäivät mieleen.
Barack Obama puhui eilen ohjelmanumerossa Helsingin Messukeskuksen Nordic Business Forumissa muun muassa tasa-arvon ja koulutuksen puolesta. Puheista välittyi myös kritiikkiä nykyistä valtion hallintoa kohtaan.
Teknologia kehittyy nopeammin kuin yhteiskunta
Obaman mukaan globalisaatio ja teknologian kehitys on kutistanut maailmaamme. Ihmiset ovat entistä enemmän tekemisissä toistensa kanssa. Obaman mielestä tämä on mahdollisuus, mutta teknologian kehitys tuo omat haasteensa.
– Yksi ongelma on, että sosiaalinen ja poliittinen järjestelmämme kehittyy vastaamaan nykyaikaa. Yksi haasteemme on, että järjestelmämme muuttuu hitaammin kuin teknologia.
Obaman mukaan maailmanlaajuiset markkinat mahdollistavat valtavan vaurauden. Hän mainitsee, että samalla kun tuottavuus kasvaa, myös epätasa-arvoa on enemmän.
Trumpin hallinto katsoo menneisyyteen
Puheenvuoroissaan Obama kritisoi maan nykyistä presidenttiä Donald Trumpia.
– Maailma ei ole koskaan ollut vauraampi, terveempi, koulutetumpi ja demokraattisempi kuin nyt. Tai ainakin kaksi vuotta sitten.
Obama kritisoi Trumpin hallintoa siitä, että se katsoo taaksepäin ja pyrkii eristäytymään.
– Suurta osaa poliittisesta energiasta käytetään siihen, että katsomme taaksepäin sen sijaan, että katsomme eteenpäin. On ihmisiä, jotka haluavat rakentaa muureja ja olla ottamatta osaa globaaliin integraatioon. On ihmisiä, jotka pelkäävät teknologiaa.
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump kampanjoi vaalien alla aikovansa rakentaa muurin Meksikon ja Yhdysvaltain rajalle.
