Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ei joulua ilman piparkakkuja

Tee piparkakkutalo yhdessä lasten kanssa.
Tee piparkakkutalo yhdessä lasten kanssa.
Julkaistu 01.12.2009 17:10(Päivitetty 30.11.2010 10:20)

Joulukuussa kodissa tuoksuu kaneli ja kardemumma. Piparkakut maistuvat glögin kanssa sellaisenaan, mutta kannattaa kokeilla myös piparinmuruilla maustettuja jälkiruokia ja suolaisia jouluherkkuja.

Itse tehdyt piparit voittavat kaupan versiot. Tee iso satsi taikinaa ja leivo siitä monta pellillistä piparkakkuja ja suloinen piparkakkutalo. Koristele piparkakut sokerikuorrutuksella, strösselillä ja makeisilla.

Piparkakut

Piparkakut kuuluvat jouluun.

1 1/2 dl siirappia
1 dl sokeria
1 tl jauhettua neilikkaa
1 tl kardemummaa
1 tl inkivääriä
1 tl pomeranssinkuorta
2 tl kanelia
2 tl soodaa
125 g voita tai margariinia
1 muna
noin 5 1/2 dl vehnäjauhoja

Tomusokerikuorrutus:
1 valkuainen
4 dl (225 g) tomusokeria
muutama tippa sitruunamehua

Sekoita siirappi, sokeri ja mausteet mieluiten teflonkattilassa ja kiehauta. Ota kattila pois levyltä. Lisää sooda ja anna taikinan kuohua rauhassa 2-3 minuuttia. Älä vatkaa. Lisää rasva palasina ja anna sulaa.

Jäähdytä seosta ja lisää muna. Sekoita taikinaan jauhot. Taikina saa levätä jääkaapissa seuraavaan päivään.

Kaaviloi taikina 2-3 mm:n vahvuiseksi levyksi. Ota siitä muotilla erilaisia piparkakkuja ja paista 200-asteisessa uunissa noin 5 minuuttia.

Koristele halutessasi jäähtyneenä tomusokerikuorrutuksella.

Tomusokerikuorrutus:Sekoita valkuaisen joukkoon tomusokeri. Lisää sitruunamehua ja sekoita kiinteäksi ja kiiltäväksi. Pursota ohuena nauhana pursottimesta piparkakuille. Anna kovettua. Älä pinoa päällekkäin

Pipari-puolukat ja kanelikinuski

Pipari-puolukat ja kanelikinuski

200 g (4 dl) Pirkka puolukoita (pakaste)
6 Pirkka piparkakkua

Kanelikinuski:
1 tlk (2 dl) Pirkka vispikermaa
2 dl fariinisokeria
1 rkl Pirkka meijerivoita
noin 1 1/2 tl Pirkka kanelia

Lisäksi:
Pirkka vaniljakermajäätelöä

Keitä kermaa fariinisokeria miedolla lämmöllä noin 10 minuuttia, kunnes kastike on sakeahkoa. Lisää voi ja kaneli.

Annostele jäiset puolukat ja murustellut piparit jälkiruokakulhoihin. Kaada päälle kuumaa kinuskia. Tarjoa loppu kastike erikseen. Tarjoa halutessasi lisäksi jäätelöä.

Puolukka-jäätelötorttu

Pohja:
150 g Pirkka piparkakkuja
3/4 dl Pirkka juoksevaa margariinia

Täyte:
1 l Pirkka vaniljakermajäätelöä
1 1/2 dl Pirkka puolukkahilloa

Päälle:
noin 1 1/2 dl Pirkka puolukoita (pakaste)
2 rkl tomusokeria

Jauha piparkakut hienoksi monitoimikoneessa. Lisää juokseva margariini koneen käydessä. Vuoraa irtopohjavuoan pohja (halkaisija n. 24 cm) leivinpaperilla ja kiinnitä paperi pohjan ja reunan väliin. Painele piparkakkumurut tasaiseksi kerrokseksi vuoan pohjalle ja hiukan reunoille. Nosta vuoka hetkeksi pakastimeen jotta pohja jähmettyy.

Pehmitä vaniljajäätelöä hetken aikaa esim. mikroaaltouunin sulatusteholla. Sekoita joukkoon puolukkahillo marmorimaiseksi seokseksi ja painele jäätelö piparipohjan päälle tiiviiksi täytteeksi. Tasoita pinta. Peitä vuoka foliolla ja nosta pakastimeen kovettumaan seuraavaan päivään.

Ota torttu vuoasta tarjoiluvadille huoneenlämpöön noin 15 minuuttia ennen tarjoilua. Pyörittele pakastepuolukat tomusokerissa ja levitä tortun pinnalle.

Tarjoa heti jälkiruokana tai kahvin kanssa.

Lisää piparkakkureseptejä:

Teksti: MTV3

Kuvat: MTV3 ja Ruokakesko

Lisää aiheesta:

Punalappuraivo repesi: Kaupan täti kertoo törkeästä "jemmausilmiöstä"Helsinkiläispäiväkodissa lapset nukkuvat ulkona säällä kuin säällä: "Elävät oikeastaan puolet vuodesta pihalla"Mitä uutta Suomi syö ja viljelee vuonna 2050? Tutkija vastaaTiesitkö? Korppujauhoille löytyy yllättävä korvaaja – Minna Kuukan neronleimaus!Yksi ratsia poiki 92 liikennevirhemaksua Kehä II:lla – tähän mokaan autoilijat sortuivat"Punalappuhyökkäys" Salossa: S-marketissa meni kuppi nurin, kun asiakkaat keksivät porsaanreiän
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 06:44
    Ruokakauppa

    Punalappuraivo repesi: Kaupan täti kertoo törkeästä "jemmausilmiöstä"

  • Eilen19:07
    Varhaiskasvatus

    Helsinkiläispäiväkodissa lapset nukkuvat ulkona säällä kuin säällä: "Elävät oikeastaan puolet vuodesta pihalla"

  • Eilen18:49
    Ruoka

    Mitä uutta Suomi syö ja viljelee vuonna 2050? Tutkija vastaa

  • Eilen16:59
    Ruoka

    Tiesitkö? Korppujauhoille löytyy yllättävä korvaaja – Minna Kuukan neronleimaus!

  • Eilen13:31
    Liikennevalvonta

    Yksi ratsia poiki 92 liikennevirhemaksua Kehä II:lla – tähän mokaan autoilijat sortuivat