Koululaisilla on kerhoja, niin myös kansanedustajilla eduskunnassa.
Arkadianmäellä on yli 40 erilaista vapaa-ajan ryhmää ja kerhoa. Kansanedustaja Jussi Halla-aho (ps) on Kalakerhon puheenjohtaja, Köyhyysryhmää vetää Outi Alanko-Kahiluoto (vihr), kuten myös Teatteri- ja Näytelmäkerhoa.
Raamatturyhmän pomo on Sauli Ahvenjärvi (kd), Muistikerhossa Merja Mäkisalo-Ropponen (sd) ja Urheilukerhossa Kari Uotila (vas). Jälkimmäiseen kuuluu lisäksi kahdeksan jaostoa, esimerkiksi Golfjaosto.
Kansanedustaja Tuula Peltonen (sd) on Karaokekerhon puheenjohtaja. Pesti natsaa hänelle oikein hyvin, sillä ennen kansanedustajuutta Peltonen kävi opintojensa ohella keikoilla monta vuotta. Hän on osallistunut myös Seinäjoen Tangomarkkinoille neljästi, pärjännyt semifinaaleihin saakka.
Tuula Peltonen, käsi sydämelle, oletko sittenkin sielultasi enemmän laulaja kuin kansanedustaja?
– Asioita pitää pystyä soveltamaan toisiinsa, mutta kai kansanedustajakin saa laulaa?
Eduskunnan Karaokekerhossa on omat karaokelaitteet. Kerholaiset pitävät yhteisiä lauluiltoja ja esiintyvät henkilökunnan juhlissa.
– Karaoke-kerhossa käy säännöllisesti noin kymmenen kansanedustajaa, niin ja Kiinan suurlähettiläs. Hän on erittäin innostunut karaokesta. Olemme käyneet vastavuoroisesti laulamassa suurlähetystössä, Tuula Peltonen sanoo.
– Kerhossamme on vieraillut myös yliopistoluennoitsija opettamassa meille äänenkäyttöä, olemmehan kaikki puhujia.



