Valioliigan kauden päätöskierros sunnuntaina tarjoili dramaattisen lopun, kun europaikkojen lisäksi jaettiin myös synkempiä palkintoja. Bournemouthin ja Watfordin tie vie Teemu Pukin Norwichin tavoin ensi kaudeksi sarjaporrasta alemmaksi Mestaruussarjaan.
LUE MYÖS: Teemu Pukista hurja siirtohuhu: Turkin suurseura käynyt jo keskusteluja agentin kanssa
Kun Liverpool ja Manchester City olivat varmistaneet Valioliigan kaksi ensimmäistä sijaa itselleen jo hyvän aikaa ennen kauden päätöstä, viimeisellä ottelukierroksella huomio kiinnittyi Mestarien liigaan oikeuttaviin kolmanteen ja neljänteen sijaan.
Niistä kahdesta paikasta kilvoittelivat Chelsea sekä toisensa sunnuntaina kohdanneet Leicester City ja Manchester United.
Chelsea hoiti oman leiviskänsä kunnialla ja porhalsi 2–0-voittoon Wolvesista. Länsi-Lontoossa pelataan nelossijan myötä Mestarien liigaa myös ensi kaudella.
Sen sijaan pitkään tällä kaudella kolmossijassa roikkunut Leicester joutui taipumaan Manchester Unitedia vastaan 0–2 ja jäi siten liigassa Unitedin ja Chelsean taakse viidenneksi.
Ottelun ratkaisu syntyi rangaistuspotkusta, kun Anthony Martial kaadettiin läpiajossa. Unitedin superhankinta Bruno Fernandes laukoi pilkulta pallon kylmästi vasempaan nurkkaan ja ohi toiseen kulmaan heittäytyneen .
