Ilveksen keskuspuolustaja Juhani Pikkarainen on ensimmäistä kertaa Suomen miesten jalkapallomaajoukkueen mukana, kun Suomi kohtaa ensi viikolla pelattavissa Kansojen liigan kotiotteluissaan Irlannin ja Englannin. Huuhkajien päävalmentaja Markku Kanerva nimesi Suomen pelaajaryhmän keskiviikkona.
Kanervan joukkueessa ei ole merkittäviä yllätyksiä. Laitapelaaja Nikolai Alho palaa loukkaantumisen jälkeen joukkueeseen. Suomen paidassa syyskuussa debytoinut puolustaja Adam Ståhl on jälleen mukana pelaajaryhmässä.
LUE MYÖS: Jani Honkavaara avasi suunsa Huuhkajien valmentajakohusta
Kanerva nimesi hyökkääjä Teemu Pukin joukkueeseen, vaikka Huuhkajien kaikkien aikojen maalintekijän kausi on ollut Minnesotassa vaikea. Pukki on jämähtänyt Minnesotassa vaihtopelaajaksi, ja joukkueen edellisestä ottelusta hän oli sivussa reisivamman takia.
Suomi kohtaa Kansojen liigan B-tason lohkossa Irlannin 10. lokakuuta ja Englannin 13. lokakuuta. Ottelut pelataan Helsingin Olympiastadionilla.
Huuhkajat hävisi syyskuussa liigan avauspeleissään Kreikalle 0–3 ja Englannille 0–2.
Huuhkajat lokakuun Kansojen liiga -otteluissa:
Lukas Hradecky, Bayer 04 Leverkusen
