Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Brittiparlamentin stressaantuneille kansanedustajille on avattu neuvontapuhelin – brexit-kompromissista neuvoteltiin jälleen tuntikausia

Brexitiä vastaan kampanjointi jatkuu parlamenttitalon ulkopuolella.
Brexitiä vastaan kampanjointi jatkuu parlamenttitalon ulkopuolella.
Julkaistu 04.04.2019 20:58

MTV UUTISET – STT

Britannian hallitus lisäsi torstaina pyrkimyksiään kaoottisen brexit-finaalin välttämiseksi.

Keskusteluja käytiin jälleen oppositiossa olevan työväenpuolueen edustajien kanssa EU-eron ehdoista sekä EU:n ja Britannian tulevasta suhteesta. Torstain neuvottelut kestivät neljä ja puoli tuntia, ja niiden odotetaan jatkuvan perjantaina, kertoi BBC.

Pääministeri Theresa May kamppailee aikaa vastaan yrittäessään epätoivoisesti saada tukea sille, että neljäs erosopimusehdotus saataisiin parlamentin alahuoneen äänestettäväksi. Pääministerin toimiston mukaan hallitus ja työväenpuolue ovat sitoutuneet "intensiivisiin neuvotteluihin", jotka tähtäävät kompromissiin.

Britannian tämänhetkinen brexit-aikaraja on 12. huhtikuuta eli ensi viikon perjantai, ja vastarinta Mayn erosuunnitelmaa kohtaan on yhä voimakasta.

EU:n Britannian poliittiseen draamaan lopen uupuneet johtajat haluavat kuitenkin Britannian hallituksen esittävän joko valmiin erosuunnitelman tai uuden keinon edetä asiassa ennen kuin he tapaavat Brysselissä ensi keskiviikkona. Tuolloin EU:n johtajat päättävät, suostuvatko he Britannian pyyntöön lykätä brexitiä 22. toukokuuta asti. Pian tämän jälkeen jäsenmaat valitsevat edustajansa Euroopan parlamenttiin.

Vesivuoto keskeytti alahuoneen työskentelyn

Parlamentin alahuoneen työskentely jouduttiin keskeyttämään torstaina kesken verotuskeskustelun vesivuodon takia. Hieman myöhemmin alahuoneen lehdistötoimisto julkaisi asiasta tviitin. "Haluamme selventää, että kyse ei ollut jätevesivuodosta."

Tviitillä ilmeisesti viitattiin Saksan apulaisulkoministerin Michael Rothin viime viikonvaihteen lausahdukseen, jossa hän luonnehti brexitiä "paskashow'ksi".

Ei ole kansanedustajilla muutenkaan helppoa. Jotta he selviäisivät brexitin mukanaan tuomista "poikkeuksellisista paineista", heidän avukseen on avattu vuorokauden ympäri toimiva neuvontapuhelin. Daily Telegraph -lehti kertoi alahuoneen varapuhemiehen Lindsay Hoylen tiedottaneen kyseisestä neuvontapuhelimesta kaikille kansanedustajille.

– On elintärkeää, että stressin kasvaessa työpaikalla meille on tarjolla tarpeellista terveyden ja hyvinvoinnin tukea, Hoyle kirjoitti. 

Lisää aiheesta:

Briteissä jälleen uusi Brexit-äänestys – Nyt läpimeno on käytännössä varmaa! Uusi yritys maanantaina – Britannian hallitus äänestänee vaaleista uudelleen tilanteen muututtua Yli miljoona britannialaista on allekirjoittanut vetoomuksen pääministeri Johnsonin viimeisintä brexit-päätöstä vastaan: "Lopettakaa vallankaappaus"Kuningattaren puuttuminen päivänpolitiikkaan todella poikkeuksellista – brittipoliitikot: "Perustuslaillinen skandaali"Mayn viimeinen brexit-pelastusyritys näyttää jo tuhoon tuomitulta – "Jos tämä olisi minusta kiinni, olisimme jo lähteneet"Britanniassa odotetaan selvyyttä brexit-suossa rämpivän Mayn asemaan – uusi kansanäänestys tänään puntarissa
BrexitIso-BritanniaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Brexit
  • 19.5.19:44
    EU

    EU ja Britannia hakevat uutta alkua brexitin jälkeen – solmivat sopimuksen

  • 18.5.17:20
    Iso-Britannia

    EU:n jättänyt Britannia hakee nyt tiiviimpiä suhteita unionin jäsenmaihin

  • 05.09.202416:02
    Ranska

    Macron nimitti entisen brexit-neuvottelijan Ranskan uudeksi pääministeriksi

  • 28.08.202417:16
    Iso-Britannia

    Britannian tuore pääministeri Keir Starmer lupaa palauttaa suhteet EU:hun – "Ei tarkoita Brexitin perumista"

  • 24.07.202407:15
    Iso-Britannia

    MTV Lontoossa: Vientiyritykset kaikonneet, bruttokansantuote laskee – EU-ero kaduttaa brittejä, mutta paluusta ei puhuta