Kaukoiskuista keskusteltiin jo aiemmin tällä viikolla, kun Yhdysvaltojen ja Britannian ulkoministerit kävivät Ukrainassa.
Britannian pääministeri Keir Starmer vierailee tänään Yhdysvalloissa ja tapaa presidentti Joe Bidenin Washingtonissa.
Heidän on tarkoitus keskustella monista ajankohtaisista kansainvälisistä asioista, kuten Ukrainan aseellisesta tukemisesta. Odotuksena on, että Biden ja Starmer puhuvat luvan antamisesta Ukrainalle iskeä länsimailta saamillaan aseilla syvälle Venäjän puolelle.
Kaukoiskuista keskusteltiin jo keskiviikkona Kiovassa Yhdysvaltain ja Britannian ulkoministereiden Antony Blinkenin ja David Lammyn vierailulla, mutta ainakaan vielä lupaa ei tullut. Nyt katseet kohdistuvatkin Bidenin ja Starmerin tapaamiseen.
Ukraina on kaivannut jo pidempään lupaa iskeä länsiohjuksilla Venäjän tukikohtiin, joista lähetetään lennokkeja tai joista pommikoneet nousevat laukaisemaan ohjuksia Ukrainan kaupunkeihin. Lännessä on oltu epäröiviä, koska kaukoiskujen sallimisen on pelätty voivan johtaa sodan laajenemiseen.
Vaikka lupa ei mullistaisi sotaa, se vaikeuttaisi Venäjän mahdollisuutta tukea sotatoimiaan Ukrainassa omalta alueeltaan käsin.
Luvan saaminen on ollut pääasiassa kiinni Yhdysvalloista. Presidentti Biden on kertonut asian olevan työn alla. Ranskan presidentti Emmanuel Macron viestitti toukokuussa, että Ranskan puolesta Ukraina saa iskeä Venäjällä sellaisiin kohteisiin, joista käsin on hyökätty Ukrainaa vastaan.
