Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Bottas kärsi kylmästä – oma suoritus lämmitti

2016 Getty Images
Julkaistu 11.06.2016 21:55
Toimittajan kuva

Mervi Kallio

mervi.kallio@mtv.fi

Toimittajan kuva

Matti Nyrhinen

matti.nyrhinen@mtv.fi

MattiNyrhinen

Valtteri Bottas koki saaneensa Williamsistaan kaiken irti Kanadan F1-aika-ajossa, jossa hän päätyi seitsemänteen lähtöruutuun.

Eroa paalupaikkamies Lewis Hamiltoniin jäi 0,858 sekuntia. Bottas oli kuitenkin hyvillä mielin, sillä kierrokset olivat onnistuneita.

– Mutta tänään meitä vähän haittasi tuo kun keli meni pilviseksi. Ei meinattu saada eturenkaita tarpeeksi lämpöiseksi tuohon yhdelle nopealle kierrokselle. Sen takia auto pikkuisen aliohjasi. Siinä meni ehkä pikkuisen aikaa hukkaan, Bottas sanoi MTV Sportille.

– Nämä Pirellin renkaat ovat niin herkät lämpötilalle ja se alue, jossa ne toimivat on niin kapea. Jos on liian kuumat tai liian kylmät, niin heti katoaa pito, hän selvitti.

Aika-ajon aikana ripsi vähän vettäkin radalle, mutta se ei Bottaksen mukaan haitannut. Huomiselle on luvassa vielä viileämpää säätä ja vesisateen riski kasvaa, mikä on ennakkoon Williamsille huono asia.

– Jos sataa ja tapahtuu, sitä kautta voi tulla mahdollisuuksia. Satoi tai paistoi, hyvillä mielin kisaan ja kaikki irti.

– Kyllä viiden parhaan joukkoon pitää tähdätä, siihen on mahdollisuudet. Harjoituksissa pidemmät vedot tuntuivat ihan hyviltä ja viime kisoissa on nähty, että tulee paljon keskeytyksiä ja tapahtumia, joten tähdätään sinne, Bottas povasi kilpailusta.

Lisää aiheesta:

Bottas manasi renkaita – "Auto ei todellakaan säädetty tälle kelille"Bottas joutui taipumaan realismiin – "Näytimme paremmalta"Räikkönen selvitti vaikeuksiaan – "Sen luulisi olevan helppoa"Räikkönen löi kaiken peliin: ”Täytyi yrittää enemmän riskillä”Räikkönen kamppaili tuulta vastaan – Ferrari umpikujassa säätöjen kanssaBottas toiveikkaana: Parempi valinta kuin muilla
Kanadan GPF1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

Kanadan GP
  • 13.6.15:02
    F1

    F1-kuskin passi varastettiin

  • 12.2.14:11
    F1-kalenteri

    F1-kausi 2025: Kisakalenteri ja aikataulut

  • 21.06.202409:39
    F1

    Sabotoidaanko Lewis Hamiltonia? F1:ssä outo saaga – näin mestari itse kommentoi rajuja väitteitä

  • 10.06.202421:09
    F1

    Valtteri Bottas esitti vaatimuksia

  • 10.06.202417:30
    F1

    Ruma soppa pyörii: F1-tähti ja maailmanmestari sanasodassa – kärkäs vastaus oli liikaa: "Hän meni henkilökohtaisuuksiin"