Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Bottas haki rajoja veitsenterällä – "Rata nyt paljon vaikeampi"

xpbimages.com
Julkaistu 07.07.2017 18:57
Toimittajan kuva

Matti Nyrhinen

matti.nyrhinen@mtv.fi

@MattiNyrhinen
Toimittajan kuva

Mervi Kallio

mervi.kallio@mtv.fi

Valtteri Bottas huomasi ensimmäisenä harjoituspäivänä, että Itävallan Red Bull Ring on uusilla autoilla huomattavasti vaikeampi rata.

MAINOS

Itävallan F1-viikonloppu
C Morella!

Lauantai: Harjoitukset klo 11.55, aika-ajo klo 14.55
Sunnuntai: Itävallan GP klo 14.55, ennakkotunnelmat klo 13.30!

F2-kisat: la klo 16.30 ja su 11.15 
GP3-kisat: la klo 18.05 ja su 10.05 

Kaikki F1-ajojaksot suorana C More Maxilla ja C More -suoratoistopalvelussa!

Tilaa C More ja aloita katselu vaikka heti.

Moni kuski vieraili radan ulkopuolella ja Bottaskin pyörähti pariin otteeseen. Itävallan radalla on niukasti mutkia ja suurin osa on erittäin kovavauhtisia. Äärirajojen etsiminen on pienestä kiinni.

– Tämä on aika haastava rata. Kun yrittää saada eroa, kierros on niin lyhyt, että tulee helposti vähän yliyrittämistä ja sen takia nähdään virheitä. Täällä on nopeita, vaikeita mutkia ja varsinkin tänä vuonna näillä autoilla rata on aika paljon haastavampi kuin aikaisemmin. Sen takia tuli pari virhettä tehtyä tänään, Bottas selvitti C Morelle.

– Saatiin autoa koko ajan paremmaksi ja paremmaksi, siinä mielessä viikonloppu alkoi hyvin, hän lisäsi.

Omista spinnauksistaan päivän molempien treenien kolmanneksi nopeiten ajanut Bottas sanoi, että haki rajoja ja ahnehti hieman liikaa. Kun vauhti on aivan eri luokkaa kuin viime kauden autoilla, kuski joutuu koville.

– Sen rajan löytäminen on vähän enemmän veitsenterällä. Sitten kun auto lähtee luistamaan liikaa, sitä on vaikea pysäyttää, Bottas sanoi.

Mercedes-talli on edistynyt renkaiden optimaalisen toimintaikkunan löytämisessä. Bottaksella on hyvät odotukset renkaista myös Itävallassa. Katso Bottaksen koko haastattely ylälaidan videolta.

Lisää aiheesta:

Valtteri Bottas ennakoi yllätyksellistä aika-ajoa: "Voi tuntea, että tämä on vanhanliiton rata"Valtteri Bottas kohautti olkapäitään Lewis Hamiltonin huippuajalle: "Näin datasta, mistä ero syntyi"Bottas: Auton vauhdissa välillä selittämättömiä muutoksiaBottas selvittää Span ongelmien ytimen – "Olemme muuttaneet tiettyjä juttuja"Paalumies-Bottaksella kovat odotukset – "Voitto on ainut tavoite"Bottaksella iso puute avauspäivänä – "Jostain pitää kaivaa kyytiä"
Itävallan GPF1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

Itävallan GP
  • 30.6.07:02
    F1

    F1-menestyjätallin floppi potku-uhan alla? Jakoi kuvaavia kommentteja

  • 29.6.19:27
    F1

    Max Verstappen kilkattiin ulos F1-kisasta – rangaistus tuli

  • 29.6.17:51
    F1

    Lando Norris päihitti Oscar Piastrin hurjassa voittotaistelussa, Max Verstappen kilkattiin ulos radalta – näin Itävallan GP eteni

  • 28.6.20:09
    F1

    George Russell törttöili – onnistui puhumaan itsensä ulos rangaistuksesta

  • 28.6.18:29
    F1

    Lando Norrikselta älytöntä ylivoimaa – Max Verstappen draaman keskellä