Williams-talli otti Kiinan F1-kisaan peräti seitsemän settiä superpehmeitä renkaita. Taktiikka on aivan erilainen kuin kaksi viikkoa sitten Bahrainissa.
Valtteri Bottas onnistui aika-ajossa maksimaalisesti, kun hän otti viidennen lähtöruudun. Edessä olevista potentiaalinen päänahka on kakkosruudusta lähtevä Red Bullin Daniel Ricciardo.
MAINOS
Kiinan GP MTV Totalilla
Sunnuntai: Kiinan GP klo 8.55. Ennakkotunnelmat klo 07.30
Kaikki F1-ajojaksot suorana MTV Maxilla ja Katsomossa!
– Williams näköjään panostaa siihen, että he ajavat mahdollisimman paljon pehmeimmillä renkailla ja yrittävät täysin eri taktiikkaa kuin Bahrainissa. Siellä he ajoivat kovilla renkailla, eikä auto kulkenut mihinkään, MTV Sportin asiantuntija Ossi Oikarinen sanoo.
– Nyt he yrittävät erilaista taktiikkaa ja sitä kautta parempaa kisavauhtia. Se, että toimiiko riski, on iso kysymys, Oikarinen sanoo.

