Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Bordelleista polttaripaikkoja Espanjassa

Prostituutio rehottaa Espanjassa.
Prostituutio rehottaa Espanjassa.
Julkaistu 04.11.2010 15:04(Päivitetty 06.11.2010 16:28)

Espanjan poliisi on viime vuoden aikana hajottanut parikymmentä rikollisryhmáä, jotka toivat maahan naisia ja pakottivat heidát prostituutioon. Valtaosa naisista oli Brasiliasta ja Romaniasta.

Ratsiat yöklubeihin ja bordelleihin ovat jatkuneet kuluvan vuoden aikana naisten seksuaalisen riiston estämiseksi. Espanjan yhteiskunta suhtautuu varsin sallivasti prostituutioon. Siihen ei kiinnitetä paljonkaan huomiota.

Espanjan suurten kaupunkien ulosmenoteillä välkkyvät punaiset, vihreät, valkoiset, keltaiset värit, kurvikkaita naishamoja, täyteläisiä huulia houkuttelemassa asiakkaita erilaisiin klubeihin, joissa myydään seksiä.

Esimerkiksi pääkaupungin Madridin ydinkeskustassa, Puerta del Sol-aukion lähikaduilla ostetaan ja myydään seksiä keskellä päivää- yöstä puhumattakaan. Yhteiskunta suhtautuu prostituutioon ehkä sallivimmin EU:n maista.

Espanjassa arvioidaan olevan noin 300 000 prostituoitua, tarkkaa määrää ei kukaan tiedä. tutkimusten mukaan heidän asiakkaansa ovat selvästi entistä nuorempia; tyypillinen seksinosataja ei ole enää neli-viisikymppinen, avioliitossa oleva mies.

25-35-vuotiaat miehet käyvát bordelleissa, mutta eivät aina osta vain seksiä, vaan järjestävát niissä synttäreitä, polttareita ja muita juhlia.

Katolisuus tuomitsee - mitä sitten

Espanja on katolinen maa, ja ainakin virallisen uskonopin mukaan seksin ostaminen ja myyminen on mitä suurin synti. Espanjan prostituutiota tutkineen historioitsijan mukaan katolinen kirkko pitää prostituutiota kyllä sosiaalisena epäkohtana, mutta pienempänä pahana kuin rakastajattaria. Nämä kun voivat rikkoa kirkon hellimän pyhän perheen, siis avioliiton. Sen sijaan harva ilotyttö menee naimisiin asiakkaansa kanssa.

YK:n tutkimuksen mukaan lähes 40 prosenttia espanjalaismiehistä on ostanut seksiä joskus elämänsä varrella, kun vastaava luku esimerkiksi Hollannissa ja Ruotsissa on alle 15.

Prostituutio ja bordellit nousivat Esapanjan mediassa tavallista enemmän esille, kun La Jonqueran kaupungissa, Kataloniassa lähellä Ranskan rajaa avattiin äskettäin suuri, ehkä euroopan suurin bordelli nimeltään Paratiisi: tilaa yli 2700 neilötä, huoneita 80. Heti ensimmäisessä rutiinitarkastuksessa poliisi löysi useita naisia, kaikki Brasiliasta, jotka olivat maassa ilman tarvittavia lupia.

Tämän Paratiisin omistajalla on kaksi muutakin suurta bordellia samalla alueella, ja häntä vastaan on jo nostettu syytteet muun muassa juuri naisten tuomisesta maahan prostituoiduiksi.

Kymmenkunta naista on viranomaisten suojeluksessa, ja he ovat kertoneet sen tavallisen tarinan. Heidät houkuteltiin Brasiliasta valheellisin työlupauksin ja pakotettiin työskentelemáän bordellissa

12 tuntia päivässä

Bordellin perustaminen ei ole esimerkiksi Kataloniassa rikos, sen sijaan ihmisten seksuaalinen hyväksikäyttö, pakottaminen prostituutioon ja siitä hyötyminen ovat rikos.

Espanjan sisäministeriön mukaan viime vuonna paljastettiin 17 rikollisjengiä, jotka olivat erikoistuneet naisten tuontiin maahan prostituoiduiksi.Erityisen vilkkaasti nämä rikolliset toimivat Barcelonassa, Valenciassa ja Madridissa.

Lisää aiheesta:

Frank Gehry on kuollutEurojackpotin muhkea päävoitto Saksaan: Suomeen pienempiä voittojaMoni maa huolestunut Israelin tuoreesta ilmoituksestaValtava ilmiö Auringossa osoittaa suoraan Maahan: Pelottava muistutus 1800-luvultaTutkimus: Tulivuorenpurkaus saattoi käynnistää yhden maailmanhistorian pahimmista tappotaudeistaVenäläinen poistettu SpaceX:n tulevalta lennolta: Syytöksiä epäilyttävistä puuhista
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • Eilen23:05
    Kulttuuri

    Frank Gehry on kuollut

  • Eilen22:44
    Eurojackpot

    Eurojackpotin muhkea päävoitto Saksaan: Suomeen pienempiä voittoja

  • Eilen22:34
    Israel

    Moni maa huolestunut Israelin tuoreesta ilmoituksesta

  • Eilen21:42
    Avaruus

    Valtava ilmiö Auringossa osoittaa suoraan Maahan: Pelottava muistutus 1800-luvulta

  • Eilen21:01
    Tiede

    Tutkimus: Tulivuorenpurkaus saattoi käynnistää yhden maailmanhistorian pahimmista tappotaudeista