Rock-yhtye Bon Jovi esiintyi perjantai-iltana Tukholman stadionilla Ruotsissa.
Sunnuntaina Because We Can -kiertue rantautuu Suomeen, Tampereen stadionille.
Bon Jovin kiertueeseen on liittynyt ylimääräistä dramatiikkaa, sillä bändin legendaarinen kitaristi Richie Sambora ilmoitti taannoin jättävänsä väliin kaikki loput konsertit. Hän vetosi henkilökohtaisiin syihin.
Esiintymistauko on hiertänyt Samboran ja bändin nokkamiehen Jon Bon Jovin välejä. Sambora onkin sanonut, että Jon on tehnyt paluun hänelle erittäin vaikeaksi.
Eilen perjantaina Bon Jovi konsertoi Tukholmassa ja arviot keikasta ovat ristiriitaisia. Ruotsalaislehti Expressen kehuu bändin energiaa.
– Hieman jähmeästä alusta huolimatta he osoittavat, että heillä on muutakin kuin vanhat meriittinsä. Kun ilta on ohi, amerikkalaisyhtye on näyttänyt, että he ovat paljon muuta kuin nostalgianumero, Expressenin arviossa kirjoitetaan.
Aftonbladetin arvion mukaan osa bändin sielusta kuitenkin jäi puuttumaan perjantain konsertissa, vaikka show olikin ammattimainen ja hieno. Arvion mukaan Richie Samboran puuttuminen ei häirinnyt jatkuvasti, mutta välillä hänen olisi toivonut olevan lavalla monivuotisen aisaparinsa Jon Bon Jovin rinnalla.
– Juuri kaksikon välinen jännitys saattaa olla se polttoaine, jota yhtye tarvitsee tehdäkseen syvemmän vaikutuksen. Tai ainakin tuodakseen bändin sielun enemmän esiin, arviossa kirjoitetaan.
Aftonbladet kritisoi konserttia dynaamisuuden ja euforian puutteesta ja antoi sille kaksi tähteä.
(MTV3)