Blomqvist ja Wikström kaksoisvoittoon

Minea Blomqvist ja Ursula Wikström, kuva: Lehtikuva/Vesa Moilanen
Minea Blomqvist ja Ursula Wikström, kuva: Lehtikuva/Vesa MoilanenLehtikuva
Julkaistu 31.08.2008 15:52(Päivitetty 31.08.2008 20:02)

Helsingin Talissa tehtiin sunnuntaina suomalaista golfhistoriaa, kun Minea Blomqvist ja Ursula Wikström ottivat kaksoisvoiton naisten Euroopan kiertueen kilpailussa. Kokonaistuloksen 11 alle parin golfannut Blomqvist voitti Wikströmin yhden lyönnin erolla.

Tapa, jolla voitto tuli, ei varmasti jättänyt ketään kylmäksi. Ensin Wikström puttasi lähes 10 metristä birdie-puttinsa sisään, ja kaikki paineet kasaantuivat Blomqvistin harteille. Espoolaisen piti upottaa oma nelimetrinen birdie-puttinsa, sillä muuten edessä olisi ollut uusinta äkkikuolema-periaatteella. Blomqvist hallitsi yleisömassan keskellä hermonsa ja puttasi pallon reikään.

- Ennen puttia kävi vaikka mitä mielessä. Mutta päätin, että jos Ursula laittaa omansa sisään, minä laitan omani. Otin ennakkoa pallon verran oikealle, enkä alkanut pientä alamäkiputtia varomaan, yhteistulokseen 11 alle päättynyt Blomqvist kertasi.

Kiitospuheessa Blomqvistin emotionaalinen luonne tuli esiin, kun hän jakoi vapisevalla äänellä kiitoksia lähes kaikille. Osansa saivat niin valmentaja, äiti, caddie, poikaystävä, manageri, yleisö, Wikström kuin vaarikin.

- Tämä on kaikista hienoin kokemukseni golfurani aikana. Tämä on kaikki, mitä voi golfilta voi pyytää, Blomqvist sai sanotuksia kyynelten keskeltä.

Suomalaiset olivat ylivoimaisia, sillä kolmossijan jakaneet Saksan Martina Eberl ja Espanjan Beatriz Recari jäivät kärjestä neljä lyöntiä.

Palkintoarvoltaan Talin turnaus on 200 000 euroa. Blomqvist tienasi voitosta 30 000 euroa ja Wikström kakkossijasta 20 300 euroa.

Edellisestä voitosta neljä vuotta

Blomqvistin edellisestä voitosta Euroopan-kiertueella ehti kulua aikaa, sillä edellisen kerran hän juhli voittoa Unkarissa 2004. Tuolloin hän oli kautta aikain ensimmäinen suomalainen, joka on voittanut kiertueen kisan. Viime vuonna Mikko Ilonen nousi Blomqvistin seuraan voittamalla kaksi miesten Euroopan-kiertueen kisaa.

Voitto toi Blomqvistille 30 000 euroa ja täyden pelioikeuden muutamaksi vuodeksi Euroopan-kiertueella. Hänen tavoitteensa ovat kuitenkin Yhdysvaltain-kiertueella.

- Svingi on sillä mallilla, että voin lähteä luottavaisin mielin loppukauteen. Tuntuu, että olen valmis voittamaan jenkkitourilla, ensi lauantaina takaisin Yhdysvaltoihin suuntaava Blomqvist sanoi.

- Nyt kuitenkin mennään isolla porukalla syömään.

Wikströmillä vahva loppukiri

Ursula Wikströmin loppukiri oli erittäin vahva, sillä hän pelasi viisi viimeistä reikää peräti neljä alle parin. Uusintakaan ei ollut kaukana, mutta sitä vantaalainen ei jäänyt harmittelemaan.

- Kun olin laittanut oman putin sisään, tiesin että Minea laittaa omansa. Oli kyllä huippua pelata, kun oli noin paljon yleisöä katsomassa. Se antoi vain lisäpontta, viisi alle parin päätöspäivänä pelannut Wikström iloitsi.

Edellisen kerran Wikström oli toinen kolme vuotta sitten, kun trombi teki Talin kisasta tynkäkisan.

- Se kisa jäi kesken, tämä tulos oli kuitenkin pelaamalla pelattu, Wikström muistutti.

Hanna-Leena Salonen oli lopputuloksissa sijalla 31. Amatööri Satu Harju sekä Jenni Kuosa jakoivat 54. sijan.

(Tulosruutu 31.08.2008)

Lopputulokset 54/54 reiän jälkeen, par 71:

202 lyöntiä (11 alle parin): Minea Blomqvist Suomi 69+68+65
203 (-10): Ursula Wikström Suomi 68+69+66
206 (-7): Beatriz Recari Espanja 67+72+67 ja Martina Eberl Saksa 71+67+68
207 (-6): Diana Luna Italia 72+65+70
209 (-4): Anna Rawson Australia 70+71+68
210 (-3): Anja Monke Saksa 74+66+70 ja Rebecca Brewerton Wales 71+68+71
211 (-2): Gwladys Nocera Ranska 70+71+70
212 (-1): Marina Arruti Espanja 70+69+73
...
218 (+5) mm. Hanna-Leena Salonen Suomi 72+75+71 (jaettu 31.)
222 (+9): mm. Satu Harju Suomi (am) 73+72+77 ja Jenni Kuosa Suomi 70+77+75 (jaettu 54.).

Anne Hakula (150 lyöntiä), Linda Henriksson (151), Kaisa Ruuttila (153) ja Rosa Svahn (154) karsiutuivat lauantaina sunnuntain päätöskierrokselta.

(MTV3-STT)