Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Blogihelmiä: Viikko ilman vaakaa

Julkaistu 28.02.2011 09:45(Päivitetty 01.03.2011 10:36)

Helmestä löytyy luonnollisesti myös helmiä blogisteja. Lue, mitä blogisteillamme on tarjolla tällä viikolla!

Jokaisen otteen perässä on linkki, josta pääset lukemaan koko artikkelin.

Helmen Keventäjät-blogi

Tuula on palannut lomalta laihdutuksen maailmaan

"Viikko lomaa mökillä takana ilman vaakaa tai ilman vaakoja. En ole siis viikkoon punninnut itseäni tai syömisiäni. Ja syönyt tämän viikon aikana neljä kertaa ulkona, ja näillä olleilla pakkasilla se todellakin tarkoitti ravintolasyömistä. Ja silloin olen syönyt "koko rahalla". Tuleva viikko tietää paluuta arkeen todellakin. Ei valmiita ruokia, ei pitkään nukkumista ja työtkin pitää taas hoitaa. Toivottavasti arkeen palaaminen tarkoittaa sitä myös vatsan osalta, sillä sekin on toiminnaltaan ollut lomatuulella."

Lue koko merkintä!

Kokemuksia Kanadassa

Lunta tulee ja niskakin reistailee.

"Keskiviikon vastaisena yönä satoi lumen ja eiköhän mennyt kaupunki sekaisin. Lunta oli alkanut tulemaan yöllä kolmen ja neljän välillä ja lisää sateli isoja lopposia. Menin odottelemaan kyytiä, kuten joka arkiaamu. Pakkohan sitä on edes yrittää töihin, vaikka olisi minulle lepopäiväkin maistunut. Niksautin nimittäin niskani heti aamusta pestessäni tukkaani. Roikotan päätä ammeen päällä, koska inhoan aamusuihkuja. Roikottelin nytkin ja kaksin käsin peseskelin kuontaloani. Ilmeisesti nostin päätä, mutta painoi käsilläni ja jotain rapsahti lapojen välissä. Viruttelu loppui lyhyeen ja selkäpuoli tuntuu kehnolta."

Lue koko merkintä!

Kärsimisen lopettaminen

Blogisti on lopettanut kärsimisen.

"Luin tänään tutkimuksesta, jonka mukaan naiset vihaavat vartaloaan noin kerran päivässä. Ainakin kerran päivässä. Artikkeli teki minut valtavan surulliseksi. Miksi kohtelemme kehoamme kuin vihollista, jotakin vierasta, jota vastaan täytyy taistella? Tästä asemasodasta ei ole poispääsyä: keho elää fyysisenä maailmassa, se muuttuu ja muokkautuu jatkuvasti."

Lue koko merkintä!

MTV3/Helmi

Kuva: Shutterstock

Lisää aiheesta:

Kolme toimittajaa lähti etsimään uutta, muodikasta ilmettä – näin kävi muuttumisleikissäKyllikki opettaa lapsille käytöstapoja – "Luokkamummi" kutsuttiin Linnan juhliinSaksia ei tarvita! Näin helposti avaat spagettipakkauksenPoista tämä akkulaturi käytöstäNyt iski fetakriisiTyöttömyys voi tutkimusten mukaan sairastuttaa – työtön Juho-Pekka kaipaa ihmiskontakteja ja rutiineja
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • Eilen19:19
    Viiden jälkeen

    Kolme toimittajaa lähti etsimään uutta, muodikasta ilmettä – näin kävi muuttumisleikissä

  • Eilen18:55
    Linnan juhlat

    Kyllikki opettaa lapsille käytöstapoja – "Luokkamummi" kutsuttiin Linnan juhliin

  • Eilen16:45
    Ruokaniksit

    Saksia ei tarvita! Näin helposti avaat spagettipakkauksen

  • Eilen13:27
    Takaisinvedot

    Poista tämä akkulaturi käytöstä

  • Eilen11:14
    Ruoka

    Nyt iski fetakriisi