Yhdysvaltain ulkoministeri Antony Blinkenin mukaan Israelin laaja hyökkäys Rafahin kaupunkiin Gazan kaistalla ei kukistaisi äärijärjestö Hamasia, vaan aiheuttaisi vastarintaa.
Rafahin kaupungin itäosista on paennut jo yli 300 000 ihmistä. Alueella on Israelin sotatoimia paossa yli miljoona ihmistä.
Valkoisen talon kansallisen turvallisuuden neuvonantaja Jake Sullivan keskusteli tilanteesta sunnuntaina Israelin vastaavan henkilön Tzachi Hanegbin kanssa.
Lue myös: Israel jatkaa iskuja Gazaan – kehottaa evakuoimaan kymmeniä tuhansia lisää Rafahista
Hanegbin mukaan Israel ottaa huomioon Yhdysvaltain huolen Rafahin tilanteesta.
YK on varoittanut Israelia laajentamasta hyökkäystään Rafahiin. Israel on kuvaillut meneillään olevaa hyökkäystä rajatuksi operaatioksi.
Yhdysvallat, YK ja useat muut maat ovat sanoneet, että Israelin laaja hyökkäys Rafahiin voisi aiheuttaa katastrofaalisia seurauksia.
Lue myös: EU:n Michel paheksuu Israelin antamia evakuointimääräyksiä
Humanitaarinen tilanne Gazassa on jo valmiiksi todella vaikea.
Ministeriö: Gazassa 35 000 ihmistä on kuollut
Israelin mukaan se yrittää minimoida siviiliuhrien määrän.
Äärijärjestö Hamasin viime vuoden lokakuussa tekemän iskun jälkeen Israelin vastatoimissa on kuollut Gazassa 35 000 ihmistä Hamasin alaisen terveysministeriön mukaan.
Blinkenin mukaan Israelin laaja hyökkäys Rafahiin voisi maksaa "hyvin korkean hinnan" eikä se kukistaisi Hamasia.