Belleruche 2001
M. Chapoutier AC Côtes du Rhône RanskaHinta: 10,20 euroaAlkon Nro 456457 Tämän viinin Grenache ja Syrah -rypäleet tulevat Belleruchen tarhalta, joka on levittäytynyt Sabele:n ja Ségure:n kylien alueelle. Viiniä on osittain kypsytetty tammitynnyreissä, millä pyritään tuomaan viiniin vivahteikkuutta. Kuten kaikki Chapoutierin viinit, tämäkin on tuotettu biodynaamisin menetelmin. Michel Chaputier uskoo, että hienot viinit tehdään nimenomaan viinitarhoilla eikä kellareissa. Tekijän tulee antaa viinin tehdä itse itsensä ja mukautua luontoon eikä muokata sitä. Hieno osoitus lähimmäisten huomioimisesta on se, että Chapoutier oli ensimmäinen tuottaja, joka etiketeissään otti käyttöön sokeain- eli Braillen pistekirjoituksen.
Viini on melko kirkas ja runsaan sinipunainen. Tuoksu on puhdas, runsas ja eloisa. Siinä on kirsikkaisuutta sekä karhunvadelmaa, jota tukee paahteisuus kahvin muodossa. Tammen käyttö on hallittua.
Maku on kuiva ja linjassa tuoksunsa kanssa. Se on aromaattinen ja samalla tummien marjojen sävyttämä. Keskitäyteläiseen viiniin on saatu hyvä tasapaino ja miellyttävä pitkähkö marjojen sävyttämä pehmeä jälkimaku.
Minkä kanssa?
Sopii hyvin kovahkojen juustojen kumppaniksi, mutta on omiaan myös aromaattisten liharuokien kanssa. Paahteinen viini sopii hyvin paahteisille ruoille. Kannattaa silti kokeilla muhevien lihapatojen kanssa, sillä tässä viinissä on riittävästi aromikkuutta, jottei viini jää ruoan alle piiloon.
Viiniarvostelu: sommelier Petri Pellinen
Ruokalan viiniarvostelu MTV3-kanavalla perjantaisin Ihanan aamun ruokaosuuden jälkeen
Uusimmat
-
08:00
Erja Hirvi on valittu vuoden 2021 tekstiilitaiteilijaksi – yksi sukupolvensa menestyneimpiä ja tunnetuimpia kuosi- ja tekstiilisuunnittelijoita
-
07:42
Bidenin hallinto julkaisemassa tiedusteluraportin, jonka mukaan Saudi-Arabian kruununprinssi oli Khashoggin paloittelumurhan takana
-
07:30
Eläköitymisikä nousi viime vuonna poikkeuksellisen paljon: "Ehkä vapaa-aika ei houkuttele poikkeusoloissa"
-
07:22
Kimi Räikkösen tuore kisakypärä ihastuttaa – tältä näyttää hovisuunnittelijan komea luomus
-
07:19
NHL:ssä uusi suomalaistähti – Nuorten kultaleijona jätti Mikko Rantasen varjoon ja marssii voitosta toiseen
-
07:02
Kuka voittaa Mestarien liigan? C Moren studiosta kovaa kritiikkiä ennakkosuosikille – "En halua nähdä heitä finaalissa!"
-
07:02
Hiihtomaajoukkueen pariskunta joutui Oberstdorfissa outoon tilanteeseen: "On reissua jonkun verran jäljellä"
-
06:57
Nyt löytyi aamu-unisen unelmatyö! Palkkaa 1700 euroa, "pakko" nukkua muun muassa 5 tähden hotellissa
-
06:54
Tiger Woods ei saa syytettä holtittomasta ajosta
-
06:48
Tältä näyttää venäläinen Sputnik-rokotetehdas – CNN pääsi tutustumaan miljoonia rokotteita tuottavaan paikkaan
-
06:35
Pelicans-lupaukselle tuli todellinen pikakomennus – pamahti Lappeenrantaan kesken SM-liigaottelun: "Olin just menossa suihkuun, kun puhelin soi"
-
06:34
Lehti: New Yorkissa leviää uusi huolestuttava koronavirusmuunnos
-
06:31
Australia hyväksyi lain, joka velvoittaa Facebookin ja Googlen maksamaan kymmeniä miljoonia käyttämistään uutisista – laki voisi toimia myös maailmanlaajuisena mallina
-
06:31
Kuittaatko sinäkin tämän autosi pikkuvian olankohautuksella? Ei kannattaisi – voi johtaa jopa ajokieltoon
-
06:26
Dallasin suomalaiset naulasivat voiton Floridasta – Joel Kiviranta ja Esa Lindell heiluttivat verkkoa
-
06:17
Näin HUS aikoo turvata koronateholla olevien hoidon – vapaaehtoisille hoitajille satanen lisää palkkaa: "Kyse ei koronalisästä"
-
06:15
Torstain suomalaiset Oberstdorfin MM-kisoissa: Ensimmäiset mitalit laitetaan jakoon – 11 suomalaista MM-näyttämöllä
-
06:04
Kotietsintä paljasti poliitikko Torssosen hahmotelmat salaisesta sissiarmeijasta: Tällaisia olivat muistiinpanot ja hurjat soveltuvuusehdot "Valkoisille susille"
-
06:01
MM-järjestäjiltä päätös kohutuista kisaladuista – norjalaiset epäileväisinä
-
05:58
Yllätyspaljastus: suomalainen menestysvalmentaja myöntää keskustelut NHL:ään
-
Lataa lisää