Tshekin Barbora Spotakova viskasi torstaina olympiakultaa naisten keihäskilpailussa kaikkien aikojen toiseksi pisimmällä kaarella 71,42. Euroopan ennätyksen heittänyt Spotakova ohitti viimeisellä heitollaan kisaa johtaneen Venäjän Maria Abakumovan.
Elokuun 21. päivä sai samalla uuden merkityksen Tshekin historiassa. Neljäkymmentä vuotta sitten Neuvostoliitto miehitti Tshekkoslovakian kyseisenä päivänä, mutta Pekingissä kalenteriin merkittiin iloisempi tapahtuma.
- Tämä on aiemmin ollut meidän historiassamme musta päivä. Mietin, että pystyisinkö kääntämään tunnelmat, Spotakova kertasi liikuttuneensa.
Viime vuonna MM-kultaa voittanut heittäjä oli Tshekin yleisurheilun suurin mitalitoivo Pekingissä. Hän ei ottanut odotuksia raskaasti, vaan pystyi kääntämään ne voitokseen.
- Sain odotuksista voimaa, 27-vuotias Spotakova tuumasi.
Huikea kaksintaistelu
Spotakova ja Abakumova tarjosivat Linnunpesä-stadionilla lajin parhaan kaksintaistelun sitten Helsingin 2005 maailmanmestaruuskisojen. Abakumova otti ensin yliotteen aloittamalla 69,32:lla ja jatkamalla neljännellä kierroksella Euroopan ennätystuloksella 70,78. Spotakova ei kuitenkaan hellittänyt.
- Hän oli kuin tiikeri. Aina kun yritin karkuun, hän sai minut kiinni, hopeaan iloinnut Abakumova tiivisti.
22-vuotias venäläinen teki finaalista kunnon kilpailun. Hänen heitoissaan oli "tautia" takana, kuten keihäänheittäjillä on tapana sanoa.
Abakumova voitti kolme vuotta sitten 19-vuotiaiden EM-kultaa, ja kehitys on jatkunut aikuisten sarjassa. Viime vuoteen verrattuna hän on petrannut ennätystään jo kuusi ja puoli metriä (64,28-70,78). Puolet ennätysparannuksesta tuli olympiafinaalissa, sillä Abakumovan elokuun alussa Irkutskissa heittämä ennätys koheni torstaina kahdesti.
Myös Spotakova kuvasi kilpailua kissa ja hiiri -leikiksi. Hänellä ei ollut sen päätyttyä minkäänlaista muistikuvaa siitä, kuinka hän pystyi venymään viimeisellä kierroksella venäläisen ohi.
- En muista siitä heitosta mitään. Mahtoi olla täydellinen heitto, Spotakova sanoi voittokiskaisustaan. Kuubalaisen Osleidys Menéndezin ME jäi vain 28 sentin päähän.
Ennen torstaita nykymallisella naisten keihäällä oli ylitetty seitsemänkymmentä metriä vain viisi kertaa.
Obergföll jäi yhä ilman voittoa
Menéndez oli pääroolissa kolme vuotta sitten, kun hän ja Saksan Christina Obergföll kisasivat maailmanmestaruudesta Helsingin Olympiastadionilla. Kuubalainen paiskasi silloin ME:n 71,70 ja Obergföll silloisen Euroopan ennätyksen 70,03.
Pekingissä kumpikin joutui tyytymään sivurooliin. Etenkin Obergföllille moinen oli lievä järkytys, sillä hän oli henkisesti valmistautunut voittamaan. Tuloksella 66,13 hellinneestä pronssista oli sentään pieni lohtu, mutta uran ensimmäinen arvovoitto jäi vielä haaveeksi.
Menendez on tuskaillut loukkaantumisten kanssa, eikä hän ole tällä kaudella pystynyt hyödyntämään vahvaa kroppaansa.
Britti Goldie Sayers heitti ensimmäisellään maansa ennätyksen 65,75 ja sijoittui neljänneksi.
- Ennätyksen heittäminen olympiafinaalissa on aina ollut unelmani, Sayers sanoi.
Keihäänheiton naisten olympiafinaali heitettiin ilman suomalaisia ensi kertaa sitten Moskovan 1980 kisojen.
Naisten keihäänheitto, lopputulokset:
1. Barbora Spotakova CZE 71,42 2. Maria Abakumova RUS 70,78 3. Christina Obergföll GER 66,13 4. Goldie Sayers GBR 65,75 5. Steffi Nerius GER 65,29 6. Osleidys Menendez CUB 63,35 7. Barbara Madejczyk POL 62,02 8. Katharina Molitor GER 59,64 9. Mercedes Chilla ESP 58,13 10. Zhang Li CHN 56,14 11. Sinta Ozolina LAT 53,38 12. F. Moldovan-Tilea ROM 53,04
(MTV3-STT)