Autoverouudistus laskee Peugeot iONin hintaa yhdeksällä tonnilla
Autoverouudistus ei merkitse pelkästään autojen hintojen nousua, sillä sähköautojen verotukseen on luvassa merkittäviä helpotuksia. Peugeot iONille verouudistus tietää noin 9 000 euroa pienempää hintaa kuin aiemmin.
Sähköautojen muuttuneiden verotusperusteiden sekä akkujen hintojen alenemisen seurauksena Peugeot iOnin uusi verollinen suositushinta on huhtikuusta alkaen 31 900 euroa, kun se tähän asti on ollut 41 000.
Verouudistus pudottaa sähköautojen veron 12,2 prosentista 5,0:aan ja ottaa huomioon sähköautojen oikean hiilidioksidipäästöarvon 0 grammaa kilometrillä. Aiemmin hiilidioksidipäästöt on kirjattu laskennallisesti 60 grammaan kilometrillä.
Sähköautojen veikataan edustavan vuonna 2020 neljästä viiteen prosenttia Euroopan automarkkinoista.
Uusimmat
-
15:19
MTV seuraa presidenttiparin Tukholman-vierailua: Presidentti Niinistö vierailu Ruotsin valtiopäivillä sai aikaan raikuvat aplodit – "Liikumme tärkeässä päätöksessä käsi kädessä"
-
15:13
Seuraa suorana kello 15.25: Eduskunta äänestää Nato-jäsenyyden hakemisesta
-
15:09
Venäjä karkottaa kaksi Suomen diplomaattia Moskovan-suurlähetystöstä
-
15:08
Tshekki saa superluokan vahvistuksen MM-jäille
-
15:02
Huippuvahvistus! Leijonien MM-vahti siirtyy SM-liigaan
-
14:56
Koronasyksy voi olla kevään toisto – "Kesällä rauhoittuu"
-
14:51
Näin Erdoganin Nato-ärhentely Suomelle ja Ruotsille näkyi Turkin mediassa: "Vaikka he ilmoittaisivat, että luovuttavat terroristit meille, emme usko heitä"
-
14:42
Ruotsin hiihtotähdet kieltäytyivät lajiliiton sopimuksesta – "Emme voi vain hyväksyä kaikkea"
-
14:38
"Nämä hinnat ovat yhtä helvettiä" – näin ulkomaalaiset MM-kisafanit kommentoivat oluen hintaa Tampereella
-
14:37
Oppositiojohtaja Aleksei Navalnyi hakee muutosta vankeustuomiolleen – oikeudenkäynti siirtyi ensi viikolle
-
14:33
Kärpät värväsi jykevyyttä puolustuspäähän
-
14:22
Venäjä: Rauhanneuvottelut eivät ole käynnissä – Ukraina: "Mariupol tullaan muistamaan 2000-luvun Thermopylain taisteluna": MTV seuraa Ukrainan sotaa
-
14:21
Ennakkosuosikki Ukraina voitti Euroviisut ylivoimaisesti: "Ukrainalainen kulttuuri ja musiikki ovat elossa"
-
14:18
Helsingissä kateissa ollut 7-vuotias poika on löytynyt
-
14:13
Kuningatar Elisabet ehosti rennosti kesken juhlaillan – yksi asia kiinnitti vieraiden huomion
-
14:12
Niko Ranta-aho lupasi unohtaa miehen velat, jos tämä seisoisi "samassa rintamassa" Katiska-oikeudenkäynnissä – syyttäjän mukaan kyse oli uhkailusta: MTV paikalla oikeudessa
-
14:11
Yleisurheilun kaksinkertainen maailmanmestari päättää uransa
-
14:10
Poliisi epäilee yhtä henkilöä kolmesta murhan yrityksestä: Äiti ja kaksi pientä lasta pelastuivat palavasta omakotitalosta Malmilla
-
14:08
Lavrov: Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyydellä ei luultavasti ole juuri merkitystä
-
14:02
Näin USA sikaili Leijonia vastaan – katso tästä kaikki törkytemput
-
Lataa lisää