Tanssitaiteilija Atte Kilpinen nähdään Iholla-sarjassa tammikuussa 2024. Hänen kumppaninsa kannusti häntä lähtemään ohjelmaan mukaan, vaikkei itse haluakaan olla julkisuudessa.
Tanssitaiteilija, Kansallisbaletin 1. solistitanssija ja koreografi Atte Kilpinen on yksi Iholla-sarjan neljästä päähenkilöstä. Häntä lähestyttiin ohjelman tiimoilta, ja erityisesti yksi asia sarjassa kiehtoi.
– Tämän formaatin aitous viehätti minua. Kamera on koko ajan mukana: kun heräät, menet töihin, koet elämän ilot ja surut. Saa elää omannäköistä elämää kameran kanssa, Kilpinen kertoi MTV Uutisille sarjan mediatilaisuudessa.
– Baletissa yleisö näkee yleensä sen, mitä tapahtuu lavalla. Mutta siinä on myös tuhat kyyneltä, ja mitä tahansa harjoitussalissa tapahtuukaan. Tässä loin omaa koreografiaa, mikä oli ensi-ilta musiikkitalolla, ja taltion paljon sitä prosessia. Ihmisten on tärkeää nähdä se. Kaikki, mitä teen, teen siksi, että ihmiset kiinnostuisivat tanssista enemmän, Kilpinen jatkoi.
Hän ei tehnyt mitään rajanvetoa siitä, mitä kuvaa ja mitä jättää kuvaamatta.
