Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Asuntomurrot lähes tuplaantuneet 10 vuodessa – ulkomaalaisliigojen "hit and run" -keikat yleistyneet

Shutterstock
Julkaistu 03.02.2017 12:17
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Asuntomurrot lisääntyvät kesän lähetessä, varoittaa poliisi. Varkaiden kohteena ovat erityisesti asunnot, joiden ulkopäinkin huomaa olevan tyhjillään.

– Toimivat lukot ja hälyttimet antavat hyvää lisäsuojaa murtoja vastaan. Niitä varas välttelee samoin kuin hämärän aikana valaistusta, poliisitarkastaja Jyrki Aho Poliihallituksesta kertoo.

Hänen mukaansa rikosten selvittäminen jälkikäteen on haasteellista, joten ennaltaehkäiseminen on parempi vaihtoehto. Lukituksen toimivuus kannattaakin tarkistaa, ja omistamansa arvo-omaisuus kannattaa listata ja kuvailla ennakkoon, jotta poliisi saisi niistä tarvittaessa oikean tiedon.

Ulkomaalaisten rikollisten osuus kasvaa

Ahon mukaan asuntomurtojen määrä on lähes kaksinkertaistunut vuosikymmenen aikana. Neljännes teoista tapahtuu pääkaupunkiseudulla.

– Vuoden 2017 aikana törkeitä varkauksia asuntoihin on ollut jo noin sata, joista kerrostaloasunnot kohteena liki puolessa. Teot ovat pääosin tapahtuneet Etelä-Suomessa. Monissa ei ole näkyviä murtojälkiä. Paikkatutkinnassa usein todettu, että takalukitusta ei ollut tai se ei ollut käytössä, Aho kertoo.

Noin puolessa tapauksista tekojen takana ovat ulkomaalaiset rikolliset. Paikasta toiseen nopeasti kiertävien "hit and run" -rikollisten määrä on kasvanut. Tällaisessa rikollisuudessa tekijät tulevat Suomeen, tekevät joukon rikoksia ja poistuvat pikaisesti rikossarjojen jälkeen.

1:51Asuntomurroissa yleensä takaovesta sisään


Poliisi kehottaa pitämään silmät auki

Murtovaras pyrkii varmistumaan asunnon tyhjyydestä eri tavoin, yksinkertaisimmillaan soittamalla ovikelloa.

Aho neuvookin pitämään asuinympäristössään silmät auki, ja kysymään oudolta liikkujalta tämän henkilöllisyyttä ja millä asioilla hän liikkuu. Näin kannattaa toimia erityisesti, jos tuntematon kulkija tavataan oudoista paikoista.

Osoitteen kysyjien ja kadonneen koirien tiedustelijoiden tuntomerkkejä kannattaa painaa mieleen siltä varalta, että myöhemmin alueella ilmenee asuntomurtoja.

Epäilyttävistä kulkijoita ja heidän tuntomerkeistään kannattaa vinkata poliisille. Vihjeiden osalta poliisin sähköpostiosoitteet ja puhelinnumerot löytyvät internetistä poliisin sivuilta.

Sen sijaan rikoksen ollessa käynnissä tai huomatessaan oman asuntonsa joutuneen murron kohteeksi, on soitettava heti hätänumeroon 112.

– Asuntomurron uhrin on muistettava, ettei tutki ja sotke asuntomurron jälkiä. Ne ovat poliisin tutkimuksille tärkeitä, Aho muistuttaa.

2:05Vain kulta ja raha kelpaavat murtovarkaille

Rikos
Toimittajan kuva
Ville Eklund
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Murtovarkaat ovat aktivoituneet lomakauden myötä – rikosylikonstaapeli ohjeistaa asuntomurtojen ennaltaehkäisyynVoro voi piipahtaa vaikka avoimesta ikkunasta, kun asukkaat ovat kaupassa – poliisi varoittaa lisääntyneistä asuntomurroistaAsuntomurtojen määrässä selvä piikki – ulkomaalaiset järjestäytyneet rikollisryhmät tulevat Suomeen tekemään rikoksiaHelsingissä jo 300 asuntomurtoa tänä vuonna – poliisilla havaintoja asuntojen merkkaamisestaMurtovaras voi iskeä kauppareissunkin aikana – poliisi antaa vihjeet lisääntyneiden murtojen torjuntaanHelsingissä asuntomurtoja – poliisi muistuttaa kolmesta tärkeästä asiasta

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • Eilen10:35
    Hausjärvi

    Bemarikuski tuhosi kilometritolkulla hiihtolatua Hausjärvellä – osui latukonekuskiin ja pakeni

  • 3.1.14:21
    Fitburg-alus

    Yhtä Fitburg-aluksen miehistön jäsentä esitetään vangittavaksi

  • 2.1.19:19
    Alankomaat

    Asemiehen ryöstö pahasti pieleen – kauppiaan reaktio oli liikaa

  • 2.1.14:50
    Fitburg-alus

    Poliisilta uutta tietoa Fitburg-tapauksesta

  • 2.1.05:51
    Petokset

    Järjestäytynyt rikollisuus iskee nyt voimalla hyväuskoisiin ihmisiin