Ässä-kapteeni innoissaan vahvasta startista

Ässien kausi on lähtenyt liikkeelle voitokkaissa tunnelmissa.
Julkaistu 19.09.2012 12:48(Päivitetty 19.09.2012 12:54)

Eemeli Pienimaa

Kahdella voitolla kautensa aloittanut Ässät vierailee tänään Oulun Kärppien kotiluolassa.

Porilaisten harjoituskausi sujui oivasti ja sama tahti on jatkunut myös SM-liigassa. Kahden pelin jälkeen kasassa on täydet pisteet ja omiin ei ole mennyt yhtään osumaa.

- Kauden alku on hirvittävän tärkeä. Minun mielestä meidän tilanne näyttää todella hyvälle, Ässien kapteeni Ville Uusitalo sanoo MTV3.fin haastattelussa.

Viime kauden jälkeen porilaisryhmästä lähti 12 pelaajaa ja tilalle tuli kahdeksan uutta miestä. Kohtuullisen suuresta vaihtuvuudesta huolimatta toista kauttaan Ässien peräsimessä vaikuttava Karri Kivi on saanut joukkueestaan yhtenäisen oloisen jo nyt.

- Meillä oli siirtoja hieman enemmän kuin normaalisti. Uudet jätkät ovat päässeet mukaan pelisysteemiin tosi hyvin. Olemme vetäneet koko porukalla yhdessä jo elokuun alusta saakka, Uusitalo huomauttaa.

Illalla Ässät pyrkii jatkamaan voittokulkuaan Kärppiä vastaan. Oululaisten hyökkäyksessä viilettää ensimmäistä otteluaan NHL-apu Jussi Jokinen.

NHL-tähti Jussi Jokinen hyökkää tänään Kärppien nutussa

Tuoreimmat aiheesta

Ässät