Asikainen Spaissareista: Rinnat ja sääret myyvät aina hyvin

Kuva: Dave Hogan/Getty Images
Kuva: Dave Hogan/Getty Images
Julkaistu 06.11.2007 11:39

Suomalaisen musiikkialan vaikuttaja Risto Asikainen arvioi tiistain Huomenta Suomessa Spice Girlsin comeback -musiikkivideon ja kertoi, mitä mieltä on 90-luvun suosikkibändien paluusta.

Säveltäjänä, sanoittajana ja tuottajana toiminut Asikainen ei suoralta kädeltä tyrmännyt Spice Girlsin uudelleenlämmittelyä.

– Spaissarithan edustivat aikoinaan ja nähtävästi vieläkin sellaista positiivista naisenergiaa. Samoihin aikoihin 90-luvulla musiikkibisneksessä nousivat vahvasti esiin myös nuoret, vihaiset naiset, kuten Sheryl Crow ja Alanis Morrissette, Asikainen kertoi.

– Tämä Spice Girlsin Headlines-biisi on mun mielestä semmoinen radioystävällinen renkutus, joka tulee varmasti myymään hyvin, hän kommentoi.

– Rinnat ja säärethän myyvät tunnetusti erittäin hyvin.

90-luvun hittinbändeistä paluuta yrittävät Spaissareiden lisäksi muun muassa Backstreet Boys, Ace of Base sekä Aqua. Risto Asikainen ei "ysäribändien" paluulle periaatteessa lämpene.

– Ne ovat olleet usein sellaisia kahden kaverin kokoonpanoja, joilla on ollut muutama hitti. Mieluummin kuuntelen itse sitten aivan uutta musiikkia, kuin kyseisten bändien comeback-virityksiä.

Asikainen korosti, että musiikinkuluttajat äänestävät viime kädessä lompakollaan.

– Ei siinä ole mielestäni mitään pahaa, jos hyväksi koettu bändiresepti kasataan uudelleen. Tänä päivänä biisiin kaari on kuitenkin niin lyhyt, että jo kolmenkin kuukauden pysyttely radion soittolistalla on suuri saavutus, evergreeneistä puhumattakaan. Jos sellaisen onnistuu tekemään, se on kyllä melkoinen voitto.

(MTV3)

Tuoreimmat aiheesta

Spice Girls