Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Asiantuntija: Britannian mielenosoitukset ovat äärioikeiston masinoimia: "Ovat aktiivisia ihmisten yllyttämisessä väkivaltaan"

3:38Tutkija Britannian levottomuuksista: "Vahvasti masinoitua"Tutkija Britannian levottomuuksista: "Vahvasti masinoitua"
Julkaistu 05.08.2024 22:57
Toimittajan kuva

Sanna Voltti

sanna.voltti@mtv.fi

Britannian hallitus ja turvallisuusviranomaiset ovat pitäneet hätäkokouksen viime päivien mellakoiden vuoksi. 

Viikko sitten tehty veitsihyökkäys ja siihen liittyvä propaganda ovat johtaneet rajuimpiin mellakoihin Britanniassa 13 vuoteen. Niiden yhteydessä on pidätetty yhteensä lähes 400 ihmistä.

Levottomuudet ovat jatkuneet jo viikon ja ne ovat levinneet useisiin kaupunkeihin.

Helsingin yliopiston tutkijan Niko Pyrhösen mukaan näin voimakkaana jatkuneet protestit ovat merkki siitä, että kyse on äärioikeiston masinoimista protesteista. 

– On paljon aktiivisia toimijoita, joilla on suuri määrä seuraajia ja he ovat olleet hyvin aktiivisia valheellisen tiedon levittämisessä ja ihmisten yllyttämisessä väkivaltaan, Pyrhönen arvioi. 

Pyrhösen mukaan esimerkiksi äärioikeusjärjestö English Defense Leaguen (EDL) yksi johtohahmo Tommy Robinson sekä Brexitin pääarkkitehdiksi kutsuttu Nigel Farage ovat olleet hyvin aktiivisia virheellisen tiedon levittämisessä.

Faragen johtama reformipuolue pärjäsi viimekuisissa Britannian parlamenttivaaleissa ennätyshyvin.

English Defense Leaguen varsinainen toiminta on ollut viime vuosina vähäistä Pyrhösen mukaan, mutta kulisseissa tapahtuu silti paljon.

– Vaikkei sitä virallista toimintaa EDL:n kautta pyöritetäkään, niin monet entiset aktiivit ja muutamat uudet ovat ottaneet tämän soihdun kantaakseen. Etenkin somessa pitävät lippua korkealla, Pyrhönen sanoo. 

Muutamat aktivistit yllyttävät

Tuore pääministeri Keir Starmer on myös kutsunut mielenosoittajia äärioikeistolaisiksi ja saanut siitä kritiikkiä. 

Pyrhösen mukaan mielenosoituksissa paikan päällä tarvitsee olla vain muutaman aktiivin, jotka toiminnallaan osallistuvat varsinaiseen mellakointiin, muiden yllyttämiseen ja poliisien provoisoimiseen.

– Tällaisia aktiiveja ei tarvitse olla mukana kovinkaan montaa, kun saadaan jo väkivallan uhka muuten rauhallisen mielenosoituksen ylle. 

Britanniassa on nähty myös vastamielenosoituksia.

– Varmasti he marssivat turvallisemman ja rauhallisemman Iso-Britannian puolesta. On helppo nähdä, että tämänkaltaiset levottomuudet ja mellakat aiheuttavat monille ihmisille hyvin paljon turvattomuuden tunnetta.

Britannian hallituksen vastaus on ollut nopeita rangaistuksia mellakoitsijoille ja lisää poliiseja. Pyrhösen mukaan akuutit toimet ovat olleet oikeanlaisia.

– On tärkeää, että akuutti väkivallan uhka saadaan pois kaduilta.

Hallituksen kaavailemat pidemmän aikavälin toimet selviävät myöhemmin, mutta Pyrhösen mukaan aktivistien taustaa voidaan ryhtyä selvittämään esimerkiksi sosiaalisen median isojen toimijoiden kanssa. 

Lue myös: 
Some vyöryttää vääriä tietoja veitsi-iskusta epäillystä 17-vuotiaasta, äärioikeisto masinoimassa Southportin väkivaltaisuuksia

BBC: Cobra-ryhmä koolle Britannian mellakoiden vuoksi

Britannian pääministeri Starmer lupaa äärioikeistolaisista mellakoista nopeita seuraamuksia

Lisää aiheesta:

Yle: Britannian mellakoiden taustavoimissa mukana nuori suomalainen uusnatsiPääministeri Starmer: Britannia hälytysvalmiudessaPolitico: Britannian hallitus ja Elon Musk ilmiriidassaBritannian pääministeri Starmer lupaa äärioikeistolaisista mellakoista nopeita seuraamuksiaBBC: Cobra-hätätilaryhmä koolle Britannian mellakoiden vuoksiYli 90 pidätetty Britanniassa lauantain mellakoiden jäljiltä – poliisin mukaan levottomuuksille on odotettavissa jatkoa
Britannian mellakatIso-BritanniaVäkivaltaÄärioikeistoUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Britannian mellakat
  • 11.08.202415:03
    Iso-Britannia

    Yle: Britannian mellakoiden taustavoimissa mukana nuori suomalainen uusnatsi

  • 10.08.202409:10
    Iso-Britannia

    Kuningas Charles kommentoi Britannian mellakoita

  • 09.08.202416:25
    Iso-Britannia

    Pääministeri Starmer: Britannia hälytysvalmiudessa

  • 05.08.202416:47
    Iso-Britannia

    Britannian pääministeri Starmer lupaa äärioikeistolaisista mellakoista nopeita seuraamuksia

  • 05.08.202411:32
    Iso-Britannia

    BBC: Cobra-hätätilaryhmä koolle Britannian mellakoiden vuoksi