J.P.Morgan -pankin asiantuntijan mukaan Apple on julkistamassa kaksi uutta iPhone-mallia. Kyseessä olisivat asiantuntija Mark Moskowitzin mukaan iPhone 5 sekä paranneltu malli iPhone 4-versiosta. Asiasta kerrotaan CNN Money -sivustolla.
Moskowitz kertoo, että selvityksen mukaan iPhone 5 on edeltäjäänsä kevyempi ja ohuempi. iPhone 4+ sijoittuisi puolestaan puhelimien keskisarjaan ja se olisi suunnattu erityisesti Kiinan markkinoille. Nykyinen iPhone 4 puolestaan siirtyisi Applen alemman sarjan tarjontaan.
Moskowitzin mukaan uuden iPad 3 -tabletkoneen julkistusta ei puolestaan odoteta vielä tämän vuoden puolella. Moskowitz arvioi, että iPad 3:n julkistuksella ei ole kiire, sillä kilpailijat ovat kompuroineet omissa tablet-julkistuksissaan.
CNN Money: Get ready for another iPhone 'big bang' says J.P. Morgan