Anni Vuohijokeen kohdistettu tutkinta vakavasta eettisestä rikkomuksesta päätettiin, koska teoille ei SUEK:n mukaan löytynyt asianomistajaa eli uhria.
28. maaliskuuta painonnostaja Anni Vuohijoki sai Olympiakomitealta sähköpostin, jossa kerrottiin, että häntä epäillään seksuaalisesta häirinnästä Pekingin olympialaisissa. Viiden jälkeen -ohjelmassa vieraillut Vuohijoki kertoo yllättyneensä epäilystä.
– Minulle tuli aika isona shokkina se, että toimiani on tutkittu ilman, että siitä on kerrottu minulle mitään.
Vuohijoen mukaan hän oli ollut kyseisessä tilanteessa pelaamassa urheiljaporukalla korttia ja heittämässä läppää.
– En ole mikään kuorotyttö, että ei se ole kauhean kaunista kieltä, mutta voidaanko minua syyttää seksuaalisestä häirinnästä? Vuohijoki kysyy.
Kun Vuohijoki kuuli Olympiakomitealta epäilystä hän vei tapauksen Suomen urheilun eettisen keskuksen SUEK:n tutkittavaksi. Olympiakomitea teki samoin.
SUEK julkaisi 19. toukokuuta tiedotteen, jossa se kertoi, että tutkinta päätetään, koska teolla ei ole asianomistajaa. Lehtitietojen ja Vuohijoen kertomuksen mukaan epäillystä häirinnästä oli ilmoittanut Olympiakomitealle kolmas osapuoli.
Tiedoksi vain huhuja
Anni Vuohijoen mukaan tapaus oli pysäyttävä. Hän yritti selvittää eri tahoilta, mitä hän oli sanonut ja oliko joku loukkaantunut jostain hänen sanomastaan. Hän kertoo jopa lähettäneensä sähköpostia illanvietossa olleille henkilöille.

