Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Alkuviikolla luvassa hikisiä päiviä ja trooppisia öitä: "Olo voi tuntua aika nihkeältä"

2:55Maanantai 15.7. Värikkäitä auringonlaskuja luvassaKatso yltä meteorologi Markus Mäntykannaksen sääennuste alkavalle viikolle.
Julkaistu 15.07.2024 18:22

Stella Hag

stella.hag@mtv.fi

Suomen yllä leijailee koko viikon kostea ja kuuma matalapaine.

Edessä oleva viikko on laajalti epävakainen. Sade- ja ukkoskuuroja saadaan päivittäin ympäri maata, kertoo meteorologi Markus Mäntykannas.

Lämpimimmät ilmat keskittyvät viikon aikana pohjoiseen, ja Lapissa mitataan todennäköisesti hellelukemia. Muualla maassa lämpötila vaihtelee auringonpaisteesta riippuen 20–25 asteen välillä koko viikon ajan.

Alkuviikon sää lämmin ja epävakainen

Maanantaina sadekuuroja esiintyy sisämaassa, etenkin maan etelä- ja keskiosissa. Eteläisimmässä Suomessa sateilta kuitenkin vältytään. Lappi on poutainen ja aurinkoinen. Joensuun ja Oulun välisellä akselilla liikkuu päivän mittaan yhtenäisempi sadealue.

Maanantain lämpötilat vaihtelevat yleisesti 20–25 asteen välillä, Lapissa voidaan mitata hellelukemia. Sateisilla alueilla lämpötilat voivat tippuu alle 20 asteeseen.

Tiistaina ja keskiviikkona sää jatkuu pitkälti samankaltaisena. Sateet liikkuvat tiistaina kohti pohjoista, ja keskiviikkona Lounais-Suomeen saapuu uusi yhtenäisempi saderintama.

Lämpötilat pysyttelevät myös tiistaina ja keskiviikkona 20–25 asteen tuntumassa, mutta aurinkoisilla alueilla sekä Lapissa voidaan mitata myös korkeampia lukemia. Keskiviikon säärintamaan voi liittyä runsaampaakin sadetta. 

– Vaikka lukemat eivät kovin korkeita ole, ilmankosteus on sellainen, että olo voi tuntua aika nihkeältä. 

Luvassa kauniita taivaita ja trooppisia öitä

Kostean ilmamassan ansiosta taivaalle muodostuu myös näyttäviä auringonlaskuja. Matalapaine luo otolliset olosuhteet värikkäille taivaille, joita voi Mäntykannaksen mukaan nähdä läpi viikon.

Kosteus ja lämpö piinaavat kuitenkin öisin, kun lämpötilat jäävät laajalti yli 15 asteeseen. Kuukausiennusteen mukaan myös trooppiset yöt ovat mahdollisia.

Lue lisää: Katseet taivaalle! Meteorologi Markus Mäntykannas kertoo, miksi lähipäivinä on luvassa erityisen kauniita auringonlaskuja

Jenna Salminen lupaa jopa trooppisia öitä – ”Hikiset viikot tulossa”

Lisää aiheesta:

Märkien yllätysten jälkeen helle palaa! Katso, missä ja milloinKohta rytisee ja kovaa – näin viikonlopun sateet vyöryvät Suomen yliRankat sateet pyyhkivät hitaasti Suomen yli – Pekka Pouta väläyttää kaupunkitulviaKuivuuteen tulossa helpotusta viikonloppuna – alkuviikolla syksyisiä lämpötilojaMaanantaina kannattaa nauttia jopa hellelukemiin yltävistä lämmöistä – sitten saapuvat sateet ja viileämpi ilmaPalaavatko helteet? Kuurosateet pyörivät Suomen yllä alkuviikosta – sitten tapahtuu vihdoin kesäinen käänne
SääHelleUkkonen

Tuoreimmat aiheesta

Sää
  • Eilen19:03
    Markus Mäntykannas

    Markus Mäntykannas kommentoi kylmää käännettä: Suomi jakautuu kahtia

  • Eilen14:18
    Syksy

    Harmautta et pääse pakoon: Joonas Koskela kertoo, miten sateinen syyssää koettelee Suomea

  • 1.11.11:59
    Talvi

    Marraskuu alkaa sääyllätyksellä: kaksinumeroisia lukemia!

  • 1.11.11:46
    Syksy

    Lokakuun sää poikkesi tavanomaisesta: Jopa harvinaisia piirteitä

  • 31.10.20:28
    Eurooppa

    Eurooppaan luvassa intiaanikesä