Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Alkoholin myynti loppuu Tallinnassa koronan takia jo kello 23 – "Alkoholi saa vaaran tunteen katoamaan"

2:06Terveyden ja hyvinvoinnin laitos julkaisi liikennevalomallin – maalistaa päivitetään viikottainViro on mallissa vihreä maa. Terveyden ja hyvinvoinnin laitos julkaisi liikennevalomallin – maalistaa päivitetään viikottain
Julkaistu 30.08.2020 10:48
Toimittajan kuva

Sanna Pietiläinen

sanna.pietilainen@mtv.fi

Alkoholin myyntiä yöllä on rajoitettu Harjumaan maakunnassa Virossa. Viranomaisten mukaan koronaviruksen tartunnan saamisen riski on suurin maakunnan pääkaupungissa Tallinnassa.

Alkoholin myynti on kielletty kaupoissa ja ravintoloissa Harjumaalla eilisestä alkaen kello 23-06. Viron viranomaiset rajoittavat myyntiä huomisesta maanantaista alkaen myös Põlva-, Valga- ja Võrumaalla. Alkoholimyynnin yörajoitukset jatkuvat edelleen Tarton maakunnassa ja Itä-Virumaalla, kertoo Postimees-lehti.

Kielto on voimassa toistaiseksi. Viranomaisten mukaan rajoitusten höllentäminen riippuu pääosin ihmisten omista asenteista, käyttäytymisestä ja turvavälien noudattamisesta. Viranomaiset arvioivat rajoituksen tarpeellisuuden kerran viikossa.

– Tartuntatautien leviämisen kannalta Tallinna on Virossa suurin riskialue. Harjumaalla oli perjantaiaamuna 61 aktiivista tapausta, ja näyttää siltä, että osa potilaista on saanut tartunnan suoraan tai välillisesti viihdekeskuksista, joissa on tapana käyttää alkoholia, kommentoi poliisipäällikkö Kristian Jaani.

– Alkoholi saa vaaran tunteen katoamaan, eivätkä ihmiset pidä etäisyyttä, puhuvat äänekkäästi lähellä toisiaan. Taudin leviäminen on silloin erittäin todennäköistä, Jaani jatkaa.

Alkoholin yömyynnin rajoitus jatkuu Tarton maakunnassa. Viranomaisten mukaan kieltoa ei voida poistaa nyt, kun opiskelijat saapuvat lomaltaan takaisin maakuntaan.

Asiasta kertoi Suomessa ensimmäisenä Ilta-Sanomat.

Lisää aiheesta:

Tallinnassa kuhisee: Suomalaiset säntäsivät lomalle yhteen Euroopan synkimmistä koronanpesistä – "Eihän täällä muuta kuule kuin suomea""Aurinko antaa immuniteetin": MTV vieraili Viron pahimmassa koronapesäkkeessä – Tallinnan rokotevastaisessa naapurissa 10 kertaa HUS-aluetta pahempi tilanneViro sulkee lähes kaikki koulut pahenevan koronatilanteen vuoksiNorja torjuu koronan kolmatta aaltoa tipattomalla tammikuun alullaViina ei virtaa Virossa enää pikkutunneille saakka – alkoholin yömyynti kielletään koronatartuntojen vuoksiOluistaan tunnettu Münchenin kaupunki ottaa käyttöön kovat keinot koronaa vastaan: Alkoholin myyntiin ja nauttimiseen kovia rajoituksia
ViroTallinnaKoronavirusAlkoholiUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Viro
  • Eilen16:31
    Turvallisuus

    Työntekijä sai hengenvaarallisen sähköiskun, kun nostopuomi osui voimalinjaan – virolaisyritykselle tuomio

  • 16.10.18:43
    Europol

    Iso operaatio Itämerellä: Poliisi sai kiinni 40 rikollista

  • 12.10.19:27
    Venäjä

    "Suomen syytä varautua" – tutkijoilla selvä näkemys Viron rajalle ilmestyneistä sotilaista

  • 12.10.16:03
    Ukrainan sota

    Puolustusvaliokunnan Heikki Autto asejoukoista Viron rajalla: Venäjä pyrkii aiheuttamaan hämmennystä

  • 12.10.13:36
    Venäjä

    Video näyttää: Aseistettu venäläisyksikkö sai Viron sulkemaan rajansa