"Äitiyden voitto!" Maailman nopein nainen juhli MM-kultaa koskettavasti 2-vuotiaan poikansa kanssa
Jamaikalaistähti Shelly-Ann Fraser-Pryce juhli 100 metrin maailmanmestaruuttaan yleisurheilun MM-kisoissa Dohassa sunnuntaina vetämällä kunniakierroksen kaksivuotiaan poikansa Zyonin kanssa.
Fraser-Pryce tykitti finaalissa maailmantilaston uuden kärkiajan 10,71 ja päihitti hopeaa ottaneen Iso-Britannian Dina Asher-Smithin 0,12 sekunnilla.
Fraser-Pryce nappasi samalla uransa kahdeksannen maailmanmestaruuden. 100 metrillä niistä on tullut neljä.
– Äitiyden voitto! pusun pojalleen mestaruutensa jälkeen antanut Fraser-Pryce sanoi uutistoimisto AP:n mukaan.
– Oli ihana tunne vetää kunniakierros poikani kanssa, hän iloitsi tv-haastattelussa.
Fraser-Pryce oli sivussa raskauskautensa 2017, mutta palasi viime vuonna kehiin ja alitti tuolloin 11 sekuntia (10,98). Tällä kaudella tahti on kiristynyt: maailmanmestaruusaika 10,71 jäi hänen vuonna 2012 juoksemasta ennätyksestä vain yhden sekunnin sadasosan.
– Olen 32-vuotias, äiti, ja täällä olen: rikkomassa rajoja, inspiroimassa naisia, jotka jatkavat unelmoimista niin, että kaikki on mahdollista, jos uskot. Paluu vauvan synnyttämisen jälkeen on mahdollista. Kovaa juokseminen kolmekymppisenä on mahdollista. Täällä minä olen, Fraser-Pryce sanoi.
Ensi vuonna arvokisaohjelmassa ovat olympialaiset.
– Tokio. Voitte luottaa minuun, Fraser-Pryce huikkasi.
Uusimmat
-
10:00
Tunnetut suomalaiset laittavat pöydän koreaksi äideille – sydämellinen ruokaohjelma Illallinen äidille palaa
-
09:57
Tähän avaruuden mysteeriin Esko Valtaoja haluaa kuulla vastauksen: "Toivon, että se vielä selviää elinaikanani"
-
09:40
Sairastumisen jälkeen todella kannattaa hidastaa! Tutkimus: Pitkät työviikot saattavat altistaa uudelle sydäninfarktille
-
09:35
Video ei herkimmille: Syöttäjä kuoli kesken krikettiottelun Intiassa, kun lyöjä tälläsi pallon päähän
-
09:30
700 kilometrin hiihtolenkki! Norjalaismestari sivakoi viikonlopussa uskomattoman maailmanennätyksen – "Lopetin, kun tämä oli vielä mukavaa"
-
09:28
Keskon pääjohtaja Mikko Helander lykkää eläköitymistään
-
09:20
NHL-seura ilmoitti jälleen uudesta altistumisesta – sulkutoimille jatkoa
-
09:13
Saamelaisten oikeuksia poljetaan, mutta onko kyse tiedon puutteesta vai asenteista? "Ajatellaan, että olemme suomalainen kielivähemmistö"
-
08:54
Atletico Madrid kompuroi La Ligan kärkeen, maksoi tasapelistä kalliisti – "Kohtalomme on yhä käsissämme"
-
08:34
Voisiko maksukorttiin kytkeä koronatodistuksen? Sitra: "Teknisesti täysin mahdollista"
-
08:30
Prinssi Harry lensi perheensä tueksi Iso-Britanniaan
-
08:27
Onnettomuudessa ollut Tiger Woodskin innostui – Mastersissa historiallinen golfvoitto
-
08:21
Odotettu pelaajakauppa toteutui: tähtihyökkääjä pistettiin lihoiksi NHL:ssä – kauppahinta kummastuttaa
-
07:55
Hyökkääjäjätti tuuletti soolomaaliaan kuin viimeistä päivää – ilme synkkeni hetkessä, kun mies tajusi tekonsa seurauksen
-
07:47
THL: Terveydenhuollon työntekijöillä suhteessa saman verran koronatartuntoja kuin muilla työikäisillä
-
07:20
NHL:n yön suomalaiset: alkukaudesta SM-liigassa loistanut hyökkääjä avasi maalitilinsä – Mikko Rantanen venytti pisteputkeaan
-
07:15
Kuluttaja: Teksti kaupan paistopisteellä hämmensi suomalaisasiakkaan: "Eikö ole harhaanjohtavaa?"
-
07:13
Kimi Räikköseltä riemastuttava viesti italialaisille faneilleen – "Toivottavasti nautitte siitä"
-
06:52
Saksassa ylittyi kolmen miljoonan koronatartunnan raja
-
06:49
Dokumentti muistuttaa, miten Suomi on yrittänyt nujertaa saamelaisia – toiminta ei kestä vertailua Ruotsiin ja Norjaan
-
Lataa lisää