Aikuisen naisen päiväkirja: Alastomuuden häpeä
Aikuinen nainen Femme pohtii blogissaan, miksi naiset peittelevät turhaan vartaloaan ja häpeilevät muotojaan.
Aikuinen nainen -blogia kirjoittava Femme miettii, miksi nainen häpeää alastonta vartalonsa ja peittelee sitä, vaikka mies haluaisi nähdä naisellisia muotoja.
"Olen kirjoittanut alastomuudesta, isoista ja pienistä vartaloista, pepuista, rinnoista, sääristä, peniksistä ja vatsamakkaroista aikaisemminkin. Alastomuus, muodot ja varsinkin rehevät muodot ovat usein aiheuttavat usein pahaa mieltä. Nyt ei kuitenkaan ole tarkoitus ohjailla ketään laihtumaan, lihomaan tai miettimään silikonirintoja. Tarkoituksena on keskustella siitä, miksi nainen peittelee itsensä, kun mies näkisi hänet mieluiten alastomana.
Miehillä on harvoin huono itsetunto vartalostaan. He kävelevät ilman häpeää ja läpsyttelevät isoakin mahaansa kumppanin nähden. Miehen peppu voi vapaasti roikkua, mutta mies näyttää paikkojaan ylpeänä. Miksi nainen ei pysty samaan? Nuoretkin naiset, joilla on täydellinen vartalo, peittelevät sitä ja ovat epävarmoja."
MTV3/Helmi
Kuva: Colourbox (Kuvan henkilöt eivät liity blogikirjoitukseen.)
Uusimmat
-
05:40
Venäjän ulkoministeriö: Nato-jäsenyydestä seuraa Suomelle "sotilaallinen yllätys" – MTV seuraa sotaa Ukrainassa
-
05:30
Wall Streetillä ruma laskupäivä: Keskeiset indeksit sukelsivat eniten lähes kahteen vuoteen
-
05:25
Turkin ulkoministeri toisti maan vaatimukset Suomelle ja Ruotsille – "Huoliin vastattava käytännössä, ei vain sanoin"
-
05:16
Yhdysvallat: Pohjois-Korea saattaa järjestää provokaatioita Bidenin Aasian-matkan aikana
-
05:08
Presidentit Niinistö ja Biden tapaavat
-
00:03
Jukka Jalonen antoi suoraeleistä palautetta Leijonien puolustukselle – Sami Vatanen huipensi vastineen näyttävällä tavalla
-
00:01
Venäjän ulkoministeriö: Nato-jäsenyydestä seuraa Suomelle "sotilaallinen yllätys" – MTV seuraa sotaa Ukrainassa
-
23:33
Jääkiekon MM-kisat 2022: Otteluohjelma, tulokset ja tv-lähetykset
-
23:32
Leijonien avainhyökkääjä murahti Ruotsi-pelin käänteestä: "Sylettää!"
-
23:13
Jukka Jalonen pureskeli tiukkaa Ruotsi-tappiota – näin voittomaalikisan laukojat valittiin
-
23:06
Sveitsi kerjäsi ongelmia Slovakiaa vastaan – kesti ulosajon ja kahden miehen alivoiman
-
22:55
MTV Uutiset Yhdysvalloissa: Joe Biden odottaa Suomen ja Ruotsin vieraita innokkaasti – USA uskoo Turkin kääntävän vielä kelkkansa
-
22:54
Ruotsi aiheutti Leijonille MM-kisojen avaustappion – näin jännittävä huippuottelu eteni
-
22:52
Leijonien 57 vuoden Ruotsi-kirous jatkuu! Suomi hävisi MM-trillerin
-
22:48
Oma maali! Sveitsiläispuolustaja epäonnen soturina MM-kisoissa
-
22:42
Kommentti: Ruotsi-peli paljasti Leijonien suurimman puutteen – nyt tehty NHL-ratkaisu osui täysin oikeaan
-
21:59
Pelottava tilanne MM-jäällä – suomalaistuomari loukkaantui ja jätti ottelun kesken
-
21:37
TPS-superlupaus rankaisi! Näin huikealla piiskalla syntyi MM-kisojen avausmaali
-
21:34
Joe Biden toivottaa Suomen ja Ruotsin historialliset Nato-hakemukset tervetulleiksi – tarjoaa myös tukea mahdollisia hyökkäyksiä vastaan
-
21:30
Toni Nieminen ja Janet-rakas paljastavat, millaiset ovat heille mieluisat arkitreffit: "Siinä se on"
-
Lataa lisää