Pandat Jin Baobao ja Hua Bao eli Lumi ja Pyry ovat olleet Suomessa noin puoli vuotta. Tämä aika ja etenkin sitä edeltänyt jakso ovat olleet kiireisiä ja odotusta täynnä, kirjoittaa Ähtäri Zoon eläinlääkäri Heini Niinimäki.  
Kun pandat saapuivat 18.1.2018, ei yleisön odotus vielä päättynytkään vaan pandat pääsi näkemään vasta kuukauden karanteenin jälkeen. Tuona aikana sain vastata monta kertaa kysymyksiin siitä, minkä vuoksi säännöt ovat näin tiukkoja?
Tähän on kuitenkin hyvä syy: meillä ihmisillä, eläimillä ja ympäristöllä on yksi yhteinen terveys, ja siitä on pidettävä yhdessä huoli.
Suomessa eläintautitilanne on poikkeuksellisen hyvä, ja tämä tilanne on ollut ison työn takana.
Välillä vaaditaan myös uhrauksia – tänä kesänä meidän kotieläintilamme possut joutuivat tyytymään sisämajoitukseen afrikkalaisen sikaruton riskin takia. Afrikkalaista sikaruttoa ei Suomessa ole tavattu, mutta naapurimaissa sitä on nyt esiintynyt, ja sen pelätään leviävän esimerkiksi villisikojen tai matkustajien ruokatuliaisten mukana Suomeen.
Koska kotieläintilan perinneaidat eivät riittäneet varmuudella estämään kontaktia villisikojen kanssa, villasikamme Sissibella ja possut joutuivat muuttamaan neljän seinän sisään toistaiseksi. Afrikkalainen sikarutto ei tartu ihmiseen, mutta sioille se on hyvin vaarallinen. Monet muut eläimillä esiintyvät taudit sen sijaan voivat tarttua myös ihmisiin.



