Pariisissa neljä ihmistä on loukkaantunut puukkoiskussa lähellä Charlie Hebdo -lehden entistä toimitusta – poliisi pidätti epäillyn
Poliisi on pidättänyt Pariisissa puukkoiskusta epäillyn miehen.
Ainakin neljä ihmistä haavoittui tänään puukkoiskussa, joka sattui lähellä satiirilehti Charlie Hebdon entistä toimitusta. Kahden haavoittuneen tilaa on kuvattu kriittiseksi.
Aiemmin kerrottiin, että epäiltyjä tekijöitä on kaksi, mutta poliisi kertoi sitten, että pidätetty mies on ainoa epäilty. Teon motiivi ei ole vielä tiedossa. Tekijästä ei ole annettu tarkempia yksityistietoja vielä julkisuuteen.
Poliisi eristi aiemmin 11. kaupunginosassa sijaitsevan naapuruston etsintöjen vuoksi.
Vuoden 2015 iskun oikeudenkäynti alkoi hiljattain
Ranskassa alkoi hiljattain oikeudenkäynti, joka koskee Charlie Hebdon toimitukseen sekä juutalaisten kosherkauppaan vuonna 2015 tehtyjä terrori-iskuja. Iskuissa kuoli yhteensä 17 ihmistä, joista kaksi oli poliiseja.
Charlie Hebdo -lehti julkaisi oikeudenkäynnin alkajaisiksi uudelleen profeetta Muhammadia kuvaavat pilapiirrokset, jotka olivat suututtaneet muslimeja.
Ainakin terroristiverkosto Al Qaida on uhannut lehteä uusilla iskuilla pilakuvan julkaisun jälkeen, kertoo New York Times.
Lehden toimitus on jo aiemmin siirretty uuteen, salaiseen osoitteeseen.
Uusimmat
-
08:29
Milloin hintojen nousu loppuu? Etlan toimitusjohtaja uskoo, että Euroopassa inflaatio jää Yhdysvaltoja lyhyemmäksi
-
08:14
Tämä mies on täysin ylivoimainen – miesten 200 metriä on uudessa komennossa
-
08:03
Ukrainan iskun väitetään osuneen donetskilaiseen panimoon, satelliittikuvien mukaan ainakin 7 konetta tuhoutui Krimin räjähdyksissä – MTV seuraa sotaa
-
08:01
15-vuotias ratissa: Ajoi ulos tieltä henkilöautolla Jämijärvellä kyydissään kolme matkustajaa
-
07:59
Vappu Pimiä jakoi valloittavia otoksia perhelomaltaan: "Ihana ja pitkä kesäloma päättyi Rodokselle"
-
07:50
Vanhan Porvoon ravintolapaloa sammutetaan yhä – asukkaita kehotetaan sulkemaan ikkunat
-
07:39
Petrus Palmusta levisi KHL-huhu – kertoo nyt, miten tilanne eteni: "Henkilökohtaisesti soitettiin"
-
07:12
Pituushyppyä veden yli seipään avulla – tällainen on Alankomaiden vanhin extreme-urheilulaji
-
07:03
Mies tankkasi liikaa yhtä vitamiinia – menetti kävelykykynsä
-
07:02
Real Madrid -hyökkääjän ylipaino-ongelmat puhuttivat Helsingissä – ex-Huuhkaja lataa: "Ei sen pitäisi olla mahdollista"
-
06:59
Jari Litmanen yllätti Tuomas Virkkusen selostamossa kesken Super Cupin – "Huikea mies"
-
06:49
Espanjassa toimistoja ei saa jäähdyttää alle 27 asteen, patsaat pimenevät Saksassa – osa EU-maista ei kuitenkaan osallistu energian säästötalkoisiin
-
06:39
Taiwan jatkaa sotaharjoituksiaan – Kiina valmis käyttämään voimakeinoja saadakseen Taiwanin hallintaansa
-
06:32
Iranilaista sotilasta syytetään Yhdysvaltain entisen turvallisuusneuvonantajan John Boltonin salamurhan suunnittelusta
-
06:32
Pitäisikö Hyundain WRC-tallin antaa mahdollisuus Teemu Suniselle? Tallipomo napsautti takaisin: "Miksi te aina kyselette"
-
06:14
Perheenisä Esa on yksi rikosilmoituksen Helsingin kaupungin palkkasotkusta tehneistä – "Mulla on neljä skidii, mihin mä voin luottaa?"
-
06:12
Äitiä ja tytärtä syytetään laittomasta abortista Yhdysvalloissa – Facebook luovutti poliisille syytteeseen johtaneita yksityisviestejä
-
05:41
Yksi kuoli: Kevyt moottoripyörä ja sähkömopo vakavassa liikenneonnettomuudessa Limingassa
-
05:38
Yrittäjien eläkeuudistusta vastustavassa adressissa jo 65 000 nimeä – hyvinvointiyrittäjä: "Yel-maksuni nousevat jopa 200 euroa kuukaudessa"
-
05:33
Tshekin senaatti antoi hyväksyntänsä Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyydelle – parlamentin alahuone äänestää ratifioinnista elokuun lopussa
-
Lataa lisää