Mestiksen pääkaupunkiseudun herruus suuntasi keskiviikkoiltana Helsinkiin, kun Jokerit murskasi Kiekko-Vantaan tylyin 7–0-lukemin Tikkurilassa. Voiton myötä Jokerit on varmuudella Mestiksen runkosarjan voittaja. Ottelulippujen hinnoista oli noussut aiemmin kohu, mikä näkyi Trio Areenan katsomossa.
Lue myös: Jokerifaneille riitti – boikotti julki
Jokerien kannattajaryhmä Eteläpääty ry oli boikotissa, kun joukkue pelasi keskiviikkona Kiekko-Vantaata vastaan. Syynä tempaukselle oli lippujen kohonnut hinta.
Kiekko-Vantaa oli nostanut aikuisten peruslipun 15 eurosta 28 euroon, eikä lähes tuplahinnan maksaminen Jokerit-faneille maistunut.
Lue myös: Jokerifanien tyly veto yllätti – nyt puhuu vastaleiri: "Ihmettelemme"
Kiekko-Vantaalla ei kuitenkaan ollut tarjota kaksinkertaista hupia niille 1731 katsojalle, jotka saapuivat Trio Areenalle kannustamaan kotijoukkuetta voittoon.
Mestiksen sarjakärki Jokerit teurasti K-Vantaan rumin 7–0-lukemin.
Ottelun tehokkain pelaaja oli 2+2 tehot takonut Jokerit-puolustaja Teemu Suhonen, kun konkarihyökkääjä nakutti puolestaan tehot 1+1. Aaltonen jätti kolmannen erän jostain syystä pelaamatta.
