28.12.2004: Kaakkois-Aasian tsunami pyyhki tieltään kaiken – 200 000 kuolonuhrin joukossa monta suomalaista

Intian valtameressä Sumatran länsirannikolla Indonesiassa tapahtui 26. joulukuuta 2004 voimakas vedenalainen maanjäristys, joka nostatti valtavia hyökyaaltoja usean maan rannikolla.
Tsunami iski kaikkein pahiten Indonesiaan, mutta sen seurauksena ihmisiä kuoli myös Sri Lankassa, Intiassa, Thaimaassa ja Malediiveilla.
Yhteensä yli 200 000 kuolonuhrin joukossa oli myös 179 Thaimaassa tai Sri Lankassa lomaillutta suomalaista.
Yksi pelastuneista oli Thaimaan Khao Lakissa poikiensa kanssa lomaillut Euroopan investointipankin varapääjohtaja Sauli Niinistö.
Uusimmat
-
11:49
Syyttäjä vaatii pitkiä vankeusrangaistuksia Koskelan teinimurhasta syytetyille – vanhimmalle pojista vaaditaan vähintään 12 vuotta vankeutta
-
11:45
Raju muodonmuutos: Nyrkkeilymaailmaa shokeerannutta iskijää ei ole tunnistaa samaksi, Cristiano Ronaldo liittyi puolustajiin – "En ole koskaan nostanut painoja"
-
11:40
Suomessa on todettu ennätykselliset 797 uutta koronavirustartuntaa
-
11:40
Syy Alec ja Hilaria Baldwinin vauvojen puolen vuoden ikäerolle selvisi – näyttelijä vastaa kipakasti takaisin epäilijöille
-
11:26
Valko-Venäjän Tsihanouskaja tapasi pääministeri Marinin
-
11:25
Suomen joukkueessa odotetaan lisätietoja MM-hiihdoissa paljastuneesta koronatapauksesta: "Rutiinit ovat todella tiukat"
-
11:24
Innostuitko jo keväästä? Talvi palaa loppuviikon aikana, mutta ilmassa on etenevän kevään merkkejä
-
11:15
Mies ylitti useita kertoja Suomen ja Ruotsin rajan pysähtymättä tarkastukseen – epäillään valtionrajarikoksista
-
10:59
Savonlinnaan matkalla olleessa bussissa levisi eteläafrikkalainen virusmuunnos, jo 64 ihmistä saanut tartunnan – "Kyse on suuren luokan piittaamattomuudesta"
-
10:55
Sokerilimuista löytyi jälleen yksi terveyttä rapauttava vaikutus
-
10:52
Keva kääri sijoituksillaan miljardiluokan tuotot viime vuonna
-
10:26
Renny Harlinista julkaistaan elämäkerta syksyllä: "Perhettä ja läheisiä ystäviä lukuun ottamatta moni ei minusta tiedä paljoakaan"
-
10:20
Hiihdon MM-kisoissa paljastui koronatapaus – kultamitalisuosikin testitulos positiivinen
-
10:20
Suomen huoltopomo tiivisti MM-hiihtojen jättihaasteen yhdellä eleellä – "Siinä pitää pysyä vain kylmänä"
-
10:17
Ruotsalaishiihtäjän mestaruusjuhlat vaihtuivat veriseen romahdukseen
-
10:14
Lihansyönti leikkasi puoluekentän eläinjärjestöjen kyselyssä – "Kuntavaalit ovat myös eläinvaalit"
-
10:13
Pimeässä hohtavia haita löydettiin Uudesta-Seelannista – elävät meren hämärällä vyöhykkeellä
-
10:03
Salattujen elämien juonipaljastuksia! Hahmo viruu vangittuna mystisessä kartanossa – jääkö pahis vihdoin kiinni?
-
09:45
Kauppalehti: Nesteen miljardiluokan jalostamoinvestointi on menossa Rotterdamiin Porvoon sijaan
-
09:45
Maalipörssiä johtava Cristiano Ronaldo läväytti uuden tyrmäävän ennätyksen – "Meidän on kuoltava kentällä ennen sitä"
-
Lataa lisää