19.3.2004 Kanankoipia ja caponata-vihanneksia sekä valkosipulileipää (4 annosta)
Kanankoivet
Kanankoivet
- 4 kpl broilerin koipireisiä
- 2 oksaa timjamia
- 1 rasia kirsikkatomaatteja
- 2 valkosipulin kynttä
- ½ sitruunan mehu
- oliiviöljyä
- suola
- sokeria
- valkopippuria
Tee koipireisiin viiltoja veitsellä ja hiero pintaan sitruunamehua, murskattua valkosipulia sekä hienonnettua timjamia. Mausta vielä suolalla ja pippurilla. Anna koipien maustua hetki. Sipaise koipien pintaan lopuksi oliiviöljy ja lado koivet uunivuokaan. Kypsennä uunissa 180 asteessa noin 40 minuuttia. Lisää päälle puolitetut kirsikkatomaatit ja jatka paistamista noin 10 minuuttia.
Caponata-vihannekset
- 1 sipuli
- 1 paprika
- ½ varsiselleri
- ½ kesäkurpitsaa
- ½ munakoiso
- 2 rkl kaprista
- suolaa
- oliiviöljyä
- valkopippuria
- timjamia
- kuivattua chiliä
Lohko kaikki vihannekset reiluiksi lohkoiksi. Ripottele munakoisolohkoille hieman suolaa ja anna niiden itkettyä hetki. Painele lohkot kuiviksi talouspaperilla. Paista munakoisot oliiviöljyssä, lisää sipuli ja paista hetki. Lisää sitten muut kasvikset sekä mausteet ja hauduta kypsäksi omassa liemessään miedolla lämmöllä.
Valkosipulileipä
- 1 patonki
- 2 valkosipulin kynttä
- 1 pallo mozzarellaa
- persiljaa
- valkopippuria
Murskaa valkosipulit ja hienonna persilja. Leikkaa viiltoja patonkiin noin 3 cm välein. Viipaloi mozzarella ohuiksi viipaleiksi ja sivele ne valkosipuli-persiljamurskalla. Laita jokaiseen patongin viiltoon maustettu mozzarellaviipale. Kuumenna uunissa kanan kanssa viimeiset 10 minuuttia.
Reseptit: Jyrki Sukula/ Ruokala
Uusimmat
-
18:07
Ruotsi julisti apinaruton yleisvaaralliseksi taudiksi – WHO pitää hätäkokouksen tänään viruksen leviämisestä
-
18:06
MTV seuraa: Kalle Rovanperä tempaisi pohjat! Portugalin MM-rallissa käsillä uskomaton rengasfarssi – "Aika hiljaiseksi vetää"
-
18:01
Yllätysvauva! Ed Sheeranista tuli toistamiseen isä – perhe salasi raskauden täysin: "Rakastamme häntä niin paljon"
-
17:59
Osaisitko itse ajaa tässä? Kauniaisissa on risteys, jota poliisikin pitää "hieman haastavana" – tilalle tulee liikenneympyrä
-
17:58
Red Bullin vitsailu muuttui nopeasti uhkaavaksi – F1-sarjassa muhii uusi kopiointikohu: "Olisi vakava huolenaihe"
-
17:44
Saksa laittoi selkäsaunan käyntiin MM-kaukalossa
-
17:39
Brittipuolustajalla mieletöntä epäonnea – Leijonat jo neljän maalin karkumatkalle
-
17:28
Mahtava maali! Valtteri Filppula ohjaa Mikael Granlundin loistopassista
-
17:17
Massiivinen amerikkalaisalus tulee etelärannikolle turvaamaan Suomen teollisuuden kaasunsaantia
-
17:08
Etelä-Koreassa valtava räjähdys öljynjalostamossa – ainakin yksi kuoli, yhdeksän ihmistä loukkaantui
-
17:04
Mikael Granlundilta huikeat kiemurat - britti solmuun ja namusyöttö lapaan
-
17:03
KRP: Olkiluodon ydinvoimalan alueella on sukellettu ilman lupaa
-
16:55
Nyt on hämmentävää! Uskoisitko, että nämä "esineet" ovat oikeasti kakkuja?
-
16:50
Erdogan turkkilaismedialle: "Terroristijärjestöjä tukevia Suomea ja Ruotsia ei pidä hyväksyä Natoon, koska se on turvallisuusjärjestö"
-
16:48
Konkaripuolustaja tulittaa viivalta Leijonat kahden maalin johtoon
-
16:35
Leijonat siirtyy johtoon – MM-kisadebytantti iskee hurjan myrskyaallon jälkeen
-
16:34
F1-harjoituksissa tapahtui: virolaiskuski tutkintaan ensiesiintymisellään – myös Alonson ja Hamiltonin välillä kipinöi
-
16:23
FC Interin ja tähtipelaajan rahariidassa uusi käänne – seura maksanut korvauksista vain osan
-
16:15
Mentalisti Noora Karma loukkaantui pahasti juoksulenkillä – järkyttävät kuvat kertovat tilanteesta: "Keskityin vain siihen, etten pyörry"
-
16:14
Fernando Alonson avautuminen voi tuoda mestarikuskille seurauksia: "Pelkkää epäpätevyyttä tuomaristolta"
-
Lataa lisää