Kaunis kimppusi saa useita päiviä lisää elinaikaa, kun hoidat sitä huolella. Tärkeintä on huolehtia raikkaasta vedestä.
1. Laita kukat veteen heti, kun se on mahdollista. Vaikka pakettiin olisikin pakattu kosteutta mukaan, kukkien vedensaanti ei kuitenkaan ole paras mahdollinen.
2. Käytä vain puhdasta maljakkoa tai muuta vedenpitävää astiaa. Pienikin määrä kukkia asettuu kauniisti maljakkoon, jossa suuosa on pohjaosaa kapeampi. Runsas kukkamäärä vaatii suuren maljakon.
3. Kaada maljakkoon puhdasta, viileää vettä. Täytä maljakko suunnilleen kimpun sidontakohtaan.
4. Käytä leikkokukkavirkistettä aina kun mahdollista. Virkiste pitää veden puhtaana estämällä bakteerien kasvua. Se myös ravitsee kukkia ja parantaa niiden kehitystä ja kestoa. Virkistepussin saa mukaan kukkamyyntipisteestä, ja sitä voi myös ostaa kotiin varastoon joko nestemäisenä tai jauhemaisena. Liuota virkiste maljakkoveteen ennen kuin lisäät kukat. Laita talviaikaan ruusuille vain puolet virkisteannoksesta.
5. Jos kimppu on jo sidottu niinellä tai muulla kuin kuminauhalla, se on kukkasitojan valmiiksi harkitsema taiteellinen kokonaisuus. Älä enää avaa sitä.
6. Vaihda maljakkovesi usein, jos et käytä virkistettä. Pese maljakko pesuaineella veden vaihdon yhteydessä ja huuhtaise myös varret.
7. Poista maljakkoveteen ulottuvat tai siellä uivat lehdet. Lehdet pehmenevät nopeasti, ja innostavat bakteereita lisääntymään maljakossa.
8. Leikkaa terävällä veitsellä varresta viistosti vähintään pari senttiä pois. Älä käytä saksia tai sahanteräistä veistä! Leikkaamalla varteen tulee uusi imupinta, jonka kautta vesi kulkeutuu paremmin kukkaan. Vanhan imupinnan lähellä olevat vettä johtavat putkilot voivat olla jo melkein tukossa, joten uusi imupinta silloin tällöin pidentää kukkien kestävyyttä.
9. Puuvartisten kukkien varsiin riittää myös pelkän uuden imupinnan leikkaaminen terävällä veitsellä. Vanhat konstit, kuten varsien murskaaminen tai kuoriminen, eivät auta vedenottoa ja voivat jopa haitata sitä.
10. Vältä laittamasta kukkia auringonpaisteeseen, kuumaan tai vetoisaan paikkaan.
11. Ethän kuljeta hyvin pakattujakaan kukkia talvipakkasilla ulkona pitkiä matkoja. Jos kukat ovat olleet paketissa viileässä pitkähkön ajan, anna paketin olla suljettuna huoneenlämmössä puolen tunnin ajan. Avaa paketti vasta sitten. Näin kukat välttyvät jopa 25 asteen äkilliseltä lämpötilanmuutokselta.
12. Lahjakukkia viedessäsi pidä kukat paketissa aina ojentamishetkeen saakka. Kääre suojaa niin kylmältä kuin kuumaltakin ja hidastaa veden haihtumista kukista.
13. Hedelmät erittävät etyleeniä, joka vanhentaa ja kuihduttaa kukat ennen aikojaan. Pidä siis varsinkin omenat kaukana kukista.
14. Poista vanhentuneet kukat maljakosta. Näin ne eivät jää likaamaan maljakkovettä.
15. Kuihtuneet kukat voi laittaa biokeräysastiaan, kunhan siteenä oleva niini on poistettu.
Lähde: Kauppapuutarhaliitto
Lue myös:
(MTV LIFESTYLE)
Uusimmat
-
22:51
Puolustusvoimien tiedustelujohtaja arvioi Suomen elävän nyt vaaran vuosia – "Venäjän tilanne ei kovin valoisalta näytä"
-
22:50
Palohälytys keskeytti Ylen A-studio-ohjelman suoran lähetyksen – syynä kaukolämpöputkesta vuotanut höyry
-
22:44
Kanada nurin! Sikamainen taklaus ja NHL-tähden munaus värittivät Tanskan yllätysvoittoa
-
22:43
Johto suli katkeralla tavalla – Iso-Britannia B-sarjaan jännittävän trillerin päätteeksi
-
22:18
Petteri Orpo keskusteli vielä hiljattain Ilkka Suomisen kanssa: "Todella tärkeä ihminen"
-
22:11
Jääkiekon MM-kisat tulossa taas Suomeen! Lähde: toinen vaihtoehto jättäytyi pois kisasta
-
22:09
Kuukausia pommisuojana toiminut Harkovan metroasema aloittaa liikennöinnin jälleen tiistaina – MTV seuraa sotaa
-
21:50
Katso! Kanadan tähti jysäytti törkyniitin ja latasi painokelvotonta tekstiä ulosajosta – tanskalaisfanilta jäätävä reaktio
-
21:48
Ulkopoliittisen instituutin tutkija Nato-prosessista: "Erdoğan yrittää nyhtää Suomelta ja Ruotsilta kaiken, mitä on saatavissa"
-
20:58
"Totaalinen munaus Kanadalta!" – tässä sählää NHL:n miljoonatähti ja Tanska kiittää
-
20:58
Kesäkodit kaupunkimaisemissa – tässä on Suomen kaunein koti: Kesämökit -kauden yhdeksäs finalisti
-
20:40
Kokoomuksen kunniapuheenjohtaja Ilkka Suominen on kuollut
-
20:31
Kari Jalonen kävi kulisseissa kovan tuomarikeskustelun – nyt tapahtui ruman taklauksen jälkeen toisin: "Seuraavana päivänä he myönsivät virheen"
-
20:26
Vihreiden esitys sunnuntailisien poistosta herätti keskustelua – "Paljon väärinkäsityksiä"
-
20:21
KuPS kirjoitti suomalaista jalkapallohistoriaa
-
20:15
Ostitko sinäkin tämän laitteen älypuhelimen kaveriksi? Löytyy jo yhä useammalta suomalaiselta – hurja piikki myynnissä
-
20:12
SM-liigasta tutun maalivahdin erikoinen torjuntatyyli nauratti tuomaria – "En ole koskaan nähnyt tuollaista"
-
19:58
Tähän kunta-alan neuvottelut kaatuivat tänään: "Varmaankin Suomen työmarkkinahistorian vaikeimpia riitoja"
-
19:56
"Me ollaan hirveän lähellä Venäjää" – näin sota huomioidaan lappeenrantalaisessa koulussa, jossa kolmasosa oppilaista on venäläistaustaisia
-
19:42
Poliisin etsintätehtävä Parkanossa päättyi – lapsi löytyi menehtyneenä vesistöstä
-
Lataa lisää