Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

100 metrin hirmuaika huijausta? Euroopan ennätyksen juosseen urheilijan ihmeparannus kummastuttaa

Sveitsin Alex Wilson teki valtavan tulosparannuksen muutamassa viikossa.
Sveitsin Alex Wilson teki valtavan tulosparannuksen muutamassa viikossa.imago images/Beautiful Sports/ All Over Press
Julkaistu 19.07.2021 14:53
Toimittajan kuva

Feliks Heikkinen

feliks.heikkinen@mtv.fi

@feliksheikkinen

Sveitsiläisjuoksija Alex Wilsonin kerrotaan juosseen sunnuntaina uuden 100 metrin Euroopan ennätyksen 9,84. WIlsonin tulostason ihmeparantuminen kuitenkin kummastuttaa.

Yhdysvaltojen Mariettassa juostu aika rikkoo Francis Obikwelun ja Jimmy Vicaut'n aiemman Euroopan ennätyksen 9,86. Wilson oli aiemmin juossut tällä kaudella ajat 10,54, 10,52, 10,66, 10,46, 10,39 ja 10,38. Viimeisimmästä on aikaa kolme viikkoa. Tulosparannus olisi ollut tuolla aikavälillä yli puolen sekunnin luokkaa.

30-vuotiaan Wilsonin aiempi ennätys oli vuodelta 2019. Hän juoksi tuolloin ajan 10,08. Sveitsin yleisurheiluliitto ylisti Wilsonin suoritusta sosiaalisessa mediassa. Vicaut'ta muiden muassa valmentava Rana Reider ei sulattanut tulosta.

– Tiedämme sadan prosentin varmuudella, että tämä ei ole totta, Reider kirjoitti.

Ranskalaislehti L'Equipe jakoi juoksusta videon, jolla näkyy, että paikalla ei ollut minkäänlaista systeemiä lähtöjen seuraamiseksi. Tämän vuoksi varaslähtöä ei välttämättä huomattaisi. Lehti kirjoittaa, että tuloksen hyväksymiseksi, tulisi paikalla olla lähtöjen seurantasysteemi. Tulos oli kuitenkin lisätty Kansainvälisen yleisurheiluliiton tilastokantaan.

Wilson olisi juossut samana viikonloppuna 200 metrillä kovan ajan 19,89. Hänen edellinen tilastonoteerauksensa 200 metriltä oli vajaan kolmen viikon takaa ja se oli yli sekunnin hitaampi (20,98).

Lisää aiheesta:

14-vuotias ihmeteini juoksi satasella hurjan maailmanennätyksen17-vuotias megatalentti pinkoi hurjan ajan – singahti miesten 100 metrin maailmantilaston kärkeenHurjaa kyytiä pika-aidoissa – NFL-sopimuksen tehnyt tähti paineli kaikkien aikojen kolmosajanSadalla metrillä kova pommi – kaikkien aikojen tilastokakkoseksi16 vuotta vanha yleisurheilun maailmanennätys murskaksi Yhdysvalloissa – "Olen vain shokissa"Maailmanennätys! Nuori jenkkitähti tykitti 60 metriä hirmuaikaan – "En voi uskoa tätä"
YleisurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Yleisurheilu
  • Eilen18:34
    MM-yleisurheilu

    MM-sivallus: Häpeällistä, suuri mestari

  • Eilen17:25
    Urheilu

    Pelottava tilanne Tokion MM-kisoissa: Tähtijuoksija ambulanssilla sairaalaan

  • Eilen17:10
    MM-yleisurheilu

    Eemil Porvarilla kipeä vamma:" Hyvät mömmöt"

  • Eilen16:46
    MM-yleisurheilu

    Oliver Helanderilta palopuhe: "Ei ole Suomessa enää"

  • Eilen16:32
    MM-yleisurheilu

    Tokion MM-kisapäivälle dramaattinen päätös – maailmanmestari taipui viime metreillä