10 000 euroa vuodessa - hiv-estolääkitys tuskin Suomeen
Maailman terveysjärjestön WHO:n suositus hi-viruksen leviämisen estämiseksi on Suomessa hyvin vaikeasti toteuttavissa, sanoo Hiv-tukikeskuksen toiminnanjohtaja Jukka Keronen.
WHO suosittelee, että homomiehet alkaisivat käyttää hiv-estolääkitystä. Tällä tavoin voitaisiin välttää arviolta miljoona tartuntaa kymmenen vuoden aikana.
Lääkäri: WHO:n suositus ei tarkoita automaattilääkitystä homomiehille
Maailman terveysjärjestö WHO:n uutta suositusta ei tule tulkita niin, että kaikkien homomiesten pitäisi aloittaa hiv-estolääkitys. Näin sanoo dosentti Matti Ristola Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin infektioklinikalta.
Ristolan mukaan WHO suosittelee, että miesten välistä seksiä harrastavat harkitsevat estolääkitystä yhtenä vaihtoehtona.
Euroopassa kyseistä lääkettä ei virallisesti edes määrätä hiv-tartunnan ennaltaehkäisyyn, Ristola huomauttaa.
(STT)
Kerosen mukaan WHO:n suosituksen toteuttaminen Suomessa on vaikeaa kahdesta syystä. Ensinnäkin lääkettä ei Euroopassa saa käyttää ennaltaehkäisyyn. Lääkettä käytetään Euroopassa jälkihoitoon.
– Toisekseen tämä on aika kallis lääkitys. Se maksaa noin 10 000 euroa vuosi per henkilö. Kovin laajana toimenpiteenä se ei ehkä ole tehokkain tapa ehkäistä hiv:tä Suomessa, jossa on hyvin pienet tartuntojen saaneiden määrät.
Vuosittain Suomessa hiv todetaan 150-200 ihmisellä. Suurin riskiryhmä Suomessa ovat miehet, jotka harrastavat seksiä miesten kanssa.
– Suomessa on viime vuosina ollut aika paljon perinteisten tartuntaryhmien ulkopuolisia tartuntoja. Lähinnä miehillä, jotka matkailevat paljon kohteisiin, joissa harrastetaan paljon seksiä seksialan ammattilaisten kanssa.
Uusimmat
-
13:49
Pekka Poudalta rohkaisevia sanoja: "Pahin on selkeästi ohitse"
-
13:37
Karmeaa tuhoa: Sardinian MM-rallin vesilätäköt söivät autoja pois pelistä
-
13:31
"Suomalaisvanhemmat maailman uupuneimpien joukossa" – mistä tietää olevansa hyvä vanhempi?
-
13:28
MTV Uutiset seuraa päättäjäisviikonlopun juhlintaa – Komisario vanhemmille: "Olkaa kiinnostuneita jälkikasvusta, älkää päästäkö riekkumaan yötä myöten"
-
13:18
Näillä sanoilla presidentti Niinistö ja pääministeri Marin onnittelevat valmistuneita
-
12:56
MTV seuraa: Esapekka Lappi pulassa Ogierin ja renkaiden kanssa
-
12:55
Monipuolinen tulkitsija Yona yllätti Antero Mertarannan: "Olet inspiroinut minua kappaleeseen"
-
12:21
Ukraina: Venäjä menetti päivässä 560 sotilasta ja 10 panssarivaunua – MTV seuraa sotaa
-
12:21
Huomenta Suomi vieraili Vallilan ala-asteella kevätjuhlapäivänä – "Jännittää, mikä mun numero on"
-
12:18
Huuhkajien tähtipelaaja saatetaan myydä kesällä – pienentynyt rooli Suomen maajoukkueelle huolestuttava tekijä
-
12:18
Kalle Rovanperä haukkui Sardinian perinteisen erikoiskokeen: "Mikkihiiripaskaa"
-
12:10
Helsinki Pride perui yhteistyön fetissipalvelujen tarjoajan kanssa – domina Valtiatar Keiju: "Ei ehdotettu mitään ratkaisua"
-
12:01
Lintulaudalla herkutellut rotta pelästytti miehen pahanpäiväisesti – hyppäsi niskaan!
-
11:43
Suomalaiset miinalaivat lähtevät kansainvälisiin harjoituksiin
-
11:33
Ilmakuva paljastaa Intian junaturman katastrofaalisuuden – silminnäkijä: "Yritin vetää ulos niin monta ihmistä kuin pystyin"
-
11:19
Ukraina: Venäjä sijoitti eliittiyksikön Belgorodiin "partisaanien" takia, ISW:n mukaan Kreml ylireagoi
-
11:10
Olympiavoittaja tulistui ME-vauhtiin – itsevarma tähti latasi jo seuraavan tavoitteensa
-
11:02
Brittitiedustelu: Venäjä siirtänyt reservejä Bahmutiin, kyky reagoida haasteisiin heikentynyt
-
11:01
Treffien jälkeiset tunnelmat vetää puolisoehdokkaan mietteliääksi: "Haluaisin kysyä Asgeirilta, että missä mennään"
-
10:57
Miten valmistautua inssiin? Entinen liikenneopettaja paljastaa parhaat tärppinsä
-
Lataa lisää