Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Zelenskyi: Venäläisjoukot yrittävät piilottaa todisteet siviilien surmaamisesta

3:03CNN:n raportti näyttää silmitöntä tuhoa ja siviileihin kohdistunutta väkivaltaa BorodjankassaCNN:n raportti näyttää silmitöntä tuhoa ja siviileihin kohdistunutta väkivaltaa Borodjankassa. Video voi järkyttää.
Julkaistu 07.04.2022 06:18

MTV UUTISET – STT – AFP

Venäjä estää Ukrainassa humanitaarisen avun pääsyn saarrettuun Mariupolin satamakaupunkiin, koska se haluaa piilottaa todisteet kaupungissa surmatuista, sanoo Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi.

LK 3.3. Ukrainan sota
AFP / Lehtikuva

MTV Uutiset seuraa Ukrainan tapahtumia hetki hetkeltä.

Löydät tuoreimmat uutiset uutispalvelustamme sekä MTV Katsomosta joka päivä. 

Ukrainan sodan uhreja voi auttaa monin tavoin. Tästä artikkelista löydät ajantasaista tietoa auttamisesta. 

Ukrainan tilanne aiheuttaa monenlaisia tunteita. Tästä artikkelista löydät tietoja siihen, miten hakea apua itselle tai läheisellesi. 

Hän arvioi, että Mariupolissa olisi kuollut tuhansia ihmisiä, minkä lisäksi tuhannet olisivat haavoittuneet.

Turkkilaiselle televisiokanavalle Mariupolin tilannetta kommentoinut Zelenskyi alleviivasi Venäjän jo yrittäneen aiemmin piilottaa esimerkiksi venäläisjoukkojen Butshassa tekemiä kauheuksia.

Butshasta löydettiin venäläisjoukkojen lähdön jälkeen siviilien ruumiita.

Venäjä on kiistänyt joukkojensa surmanneen siviilejä Butshassa, mutta satelliittikuvat ovat vahvistaneet ruumiiden olleen kaduilla jo kaupungin ollessa Venäjän hallinnassa.

Butshan hirmutekojen paljastumisen jälkeen venäläisjoukot ovat ukrainalaispresidentin mukaan kuitenkin muuttaneet taktiikkaansa, koska Venäjän johto on säikähtänyt sitä, miten maailma reagoi Butshan tapahtumiin.

Zelenskyi kommentoi venäläisten toimia televisiohaastattelun lisäksi torstaina alkuyöstä julkaistussa puheessa, jossa hän väitti venäläissotilaiden yrittävän poistaa surmaamiaan ihmisiä kaduilta ja kellareista miehittämillään alueilla.

– Tämä on vain pyrkimys piilottaa todisteet, eikä mitään muuta, hän sanoi puheessaan.

Zelenskyin mukaan venäläiset eivät kuitenkaan tule onnistumaan pyrkimyksissään, sillä surmattujen määrä on niin korkea.

– Kyse on tuhansista ihmisistä, sitä on mahdoton piilottaa, hän painotti turkkilaiskanavalle.

Yli 90 prosenttia Mariupolista tuhoutunut

Mariupolin pormestari Vadym Boitshenko sanoi keskiviikkona, että kaupungin asukkaista olisi alustavien arvioiden mukaan saanut surmansa ainakin 5 000 Venäjän pommitusten alkamisen jälkeen.

Pormestarin mukaan kuolonuhrien joukossa olisi noin 210 lasta.

Pormestari esitti arvioita kokouksessa pitämässään puheessa, josta julkaistiin otteita Mariupolin kaupunginvaltuuston Telegram-kanavalla julkaistussa viestissä, josta kertoivat englanniksi Washington Post ja CNN.

Venäläisjoukkojen väitetyistä kauheuksista Mariupolissa Boitshenko listasi esimerkkinä muun muassa lastensairaalan pommituksen sekä Venäjän maaliskuisen iskun teatteriin, jonka suojaan oli hakeutunut satoja ihmisiä.

Pormestarin mukaan Venäjä on tuhonnut satamakaupungin infrastruktuurista yli 90 prosenttia, mistä ainakin 40 prosenttia on vahingoittunut niin pahasti, ettei korjaaminen ole enää mahdollista.

Zelenskyi: Rauhanneuvottelut on käytävä, mutta jatkaminen vaikeaa

Turkkilaiskanavan haastattelussa presidentti Zelenskyiltä kysyttiin myös Ukrainan Venäjän kanssa käymistä rauhanneuvotteluista.

Zelenskyi on sanonut aiemmin, että Ukrainalle on "hyvin vaikeaa" neuvotella Venäjän kanssa venäläisjoukkojen Butshassa tekemien julmuuksien jälkeen.

Presidentti kertoo nyt kuitenkin, että neuvottelut Venäjän kanssa on käytävä joka tapauksessa.

– Uskon, että tätä sotaa on vaikea saada loppumaan ilman niitä, Zelenskyi kertoi turkkilaiskanavalle.

Hän sanoi kuitenkin, että neuvotteluiden jatkaminen on hänelle itselleen vaikeaa.

– Me ymmärrämme, kenen kanssa olemme tekemisissä, hän perusteli.

Lisää aiheesta:

Venäjän puolustusministeri Shoigu: Maayhteys Krimille on avattu – Zelenskyi kertoi uudesta "kiduttajien kirjasta"Butshasta löytynyt yli 400 ruumista – satoja kadonnut Gostomelissa, jonka kaupunginjohtaja ammuttiin kesken avustustyön: "Putinia tulisi kutsua itse piruksi"Tämä Venäjän raakuuksista Ukrainassa tiedetään – kartta kertoo, mistä hirmutekoja paljastuu varmasti lisää: "Onko käsketty, että ammutaan kaikki mikä liikkuu?"Tämä on tilanne Ukrainassa nyt: Saarretun Mariupolin tuhot näkyvät satelliittikuvissa – Kreml: Ei läpimurtoja neuvotteluissaZelenskyi: Rauhanneuvotteluissa tehtävästä sopimuksesta järjestettävä kansanäänestysZelenskyi: Venäjän ilmaisku lastensairaalaan Mariupolissa oli sotarikos
Ukrainan sotaUkrainaVenäjäVolodymyr ZelenskyiUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • 18:47
    Teboil

    Teboilin vetoomukseen tyly vastaus

  • 16:58
    Teboil

    Kuljetusala huolestui: Teboilin kaatuminen tuo katveita diesel-karttaan

  • 10:33
    Venäjä

    Putinin Trump-muistio vuodettiin – tutkija: "Uhkapeliä"

  • 09:19
    Venäjä

    Reuters: Venäjä hyökännyt Ukrainaan kohutuilla 9M729-risteilyohjuksilla

  • 07:46
    Venäjä

    Putin ehdottaa "minitulitaukoa" – Venäjälläkin ihmetellään